Skocz do zawartości

Zielony, ambitny, młody - Od czego zacząć?


Gyaal

Pomocna odpowiedź

Cześć! Łukasz z tej strony. Mam 16 lat, zacząłem właśnie naukę w dobrym liceum o profilu matematyczno-fizycznym. Zainteresowałem się samą ideą robotyki (zajawka na robienie płytek PCB i ogólnie te sprawy). A zaczęło się to tym, że zobaczylem projekt małej ściągi zrobionej z wyświetlacza od starej Nokii. Chciałbym coś takiego zrobić.

Ale zanim do tego dojdę: czego muszę się nauczyć, jakie książki przeczytać? Ogólnie od czego zacząć? Z umiejętności to potrafię lutować (w garażu ojciec ma prehistoryczną lutownice, którą nagrzewa się drucik ... chyba cyny).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam, Łukasz.

Link do komentarza
Share on other sites

którą nagrzewa się drucik ... chyba cyny

Zacznij od tego że dowiedz się czym sie lutuje a później można iść dalej.

Tak czy inaczej mozesz się zaopatrzyć w takie coś:

Programator:

Płytka "edukacyjna" :

Płytka testowa:

Oczywiście są to tylko zdjęcia podgladowe wybór należy do Ciebie.

Dodatkowo jeśli chcesz cokolwiek zrobić będą Ci potrzebne podstawowe przyrządy jak np:

Lutownica

Cyna

Pęseta

Obcążki

Kalafonia

Multimetr

Przewody

-----------

Płytka PCB (jeśli chcesz coś robić sam)

a co za tym idzie:

Wytrawiacz

Wała wiertarka

Małe wiertła ~0,7mm - 1mm, 3mm

Do tego książki o:

Podstawach Elektroniki

Programowaniu (przykładowo: C,Bascom).

Oraz oczywiście dużo czasu i praktyki

Link do komentarza
Share on other sites

Napisałem chyba, bo chciałem się ustrzec ewentualnego błędu. (który nie wystąpił, ale pewność zawsze warto mieć 😉 )

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Czyli ile nauki potrzebowałbym, żeby zrobić takie cudeńko : http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1982297.html#9447553 ?

Jestem bardzo chętny do nauki i uzbrajam się w cierpliwość, aczkolwiek każdy młokos w byle jakiej dziedzinie zadaje sobie to pytanie: "Ile czasu potrzebuję żeby... ?"

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko zależy od tego, czy jesteś z natury leniem. Kwestia samozaparcia i od zera byłbyś w stanie w miesiąc umieć zrobić taką ściągę. Pytanie czy umiałbyś stworzyć coś innego. Zapewne nie. Więc musisz wiedzieć, czy chcesz umieć robić ściągę (szybko pójdzie, bo konkrety), czy chcesz się nauczyć wszystkiego (względnie) i umieć robić różne rzeczy i radzić sobie z problemami. To drugie może trwać 2-3 lata, też w zależności od zaangażowania. W międzyczasie będziesz robił mniejsze bądź większe projekty. Jednym z nich może być taka ściąga. Załóżmy po roku czasu, przy stopniowym poznawaniu kolejnych rzeczy.

Ogólnie nie polecam zestawów uruchomieniowych czy tam płytek "edukacyjnych". Ułatwiają uruchomienie pierwszego programu, tego nie da się ukryć. Jednakże pomijają wiele kwestii związanych z projektowaniem i samą budową działającego układu. Działającego poprawnie, warto dodać. Sam wydałem kasę na Arduino, żeby mieć dobry start. Ale teraz wiem, że lepiej zainwestować w kilka mikrokontrolerów, więcej części, programator i wyjdzie się na tym o wiele lepiej (finansowo też 😃).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ogólnie to chciałbym zrobić ściągę, ale nie poprzestawać na tym 🙂 Do studiów jeszcze daleka droga, ale raczej nie zmieni mi się : automatyka i robotyka/mechatronika/mechanika i budowa maszyn wchodzą w grę. Coś z ekonomią raczje na 2 lub nawet 3 planie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, urządzenie, które chcesz zrobić wymaga wiele umiejętności z dziedziny elektroniki i programowania. Od razu nastaw się, ze to będzie co najmniej 2 lata (przerwy na wakacje, liceum itp). Jednak możesz się pocieszyć tym, że gdy już będziesz umiał to zrobić, to będziesz umiał zrobić także masę innych ciekawych rzeczy:)

Co zrobić aby najszybciej pójść do przodu? Mogę Ci doradzić na swoim przykładzie. Przede wszystkim, wszystkie gówniane strony (pochłaniacze czasu) wymień na pożyteczne. To forum jest idealne dla Ciebie, przeglądaj je codziennie. Jeżeli możesz to nawet drukuj artykuły i czytaj na biologii w szkole:p Może znajdziesz inne ciekawe fora albo grupę znajomych, którzy chcą robić to samo. Na początek zorientuj się w temacie mikrokontrolerów atmega oraz prostej elektroniki. Do programowania polecam język C (najwygodniejszy). Na Forbocie jest genialny kurs C dla AVR, rób go powoli i sumiennie;) Niestety należy wspomnieć również o wydawaniu kasy, wszystko kosztuje, więc nie daj się namówić na "lepiej dopłacić 300zl i mieć wiecej funkcji". Uważam, że np dobrze jest kupić multimetr za 11zl, używać go 3 lata i jak już wiesz czego chcesz, to sobie kupić droższy. Krótko: kupuj tylko to czego na prawde potrzebujesz. Ostatnia rada: pytaj, szukaj, wkurzaj ludzi;) Jeszcze się może zdarzyć, że polecisz na maturę quadrocopterem;) Powodzenia

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

którą nagrzewa się drucik ... chyba cyny

Zacznij od tego że dowiedz się czym sie lutuje a później można iść dalej.

Tak czy inaczej mozesz się zaopatrzyć w takie coś:

Programator:

Obrazek

Płytka "edukacyjna" :

Obrazek

Płytka testowa:

Obrazek

Oczywiście są to tylko zdjęcia podgladowe wybór należy do Ciebie.

Dodatkowo jeśli chcesz cokolwiek zrobić będą Ci potrzebne podstawowe przyrządy jak np:

Lutownica

Cyna

Pęseta

Obcążki

Kalafonia

Multimetr

Przewody

-----------

Płytka PCB (jeśli chcesz coś robić sam)

a co za tym idzie:

Wytrawiacz

Wała wiertarka

Małe wiertła ~0,7mm - 1mm, 3mm

Do tego książki o:

Podstawach Elektroniki

Programowaniu (przykładowo: C,Bascom).

Oraz oczywiście dużo czasu i praktyki

Mam pytanie do czego można używać tej płytki edukacyjnej ? Czy wraz z nią jest jakaś instrukcja ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.