Skocz do zawartości

Pierwszy robot- problem z decyzją i parę pytań


Krystiacz

Pomocna odpowiedź

Jako że to mój pierwszy post (mam nadzieje że trochę się ich tu przewinie 😉 ) pragnę przywitać wszystkich użytkowników tego forum 😉

Zabieram się do budowy mojego pierwszego robota. Wybór padł na światłoluba, ponieważ jest to jeden z najłatwiejszych do wykonania robotów dla początkujących. Jednak mam parę pytań:

1) Lepiej zastosować dwa serwa do napędu i skrętu czy zrobić własne przekładnie jedną do napędu tylnej osi a jedną do skrętu przednimi kołami ? Którą wersję bedzie łatwiej zaprogramować? Zaznacze tu że nie mam bladego pojęcia o sterowaniu silnikami przez mikrokontroler, ale bawiłem się kiedyś w zapalanie led-ów i udało mi się stworzyć wyświetlacz widmowy. Uczę się programować w języku C.

2) Skąd wziąć części mechaniczne? typu łożyska ślizgowe, wałki 3mm?

3) Da się przerobić otwory kół zębatych by miały mniejszą średnicę ?

Przy okazji skoro już zawitałem na to forum przedstawiam Wam bardzo amatorską ale działającą konstrukcje. Wszystko robiłem sam bez ściągania programów z netu.

Link do komentarza
Share on other sites

Tutaj też znajdziesz poradnik krok po kroku:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-swiatlolub-jak-zrobic-robota-od-zoltodzioba-do-pierwszego-robota-vt1096.htm

1) uważam, że napęd różnicowy jest najłatwiejszy do wykonania i "obsłużenia" w praktyce, polecam przerobione serwa modelarskie lub gotowe silniki z przekładnią, lepiej zminimalizować ilość możliwych problemów na samym początku...

2) kolega odpowiedział z grubsza, poza tym polecam sklepy meblowe i modelarskie 😉

3) "chałupniczo" się to robi zakładając na ośkę taką "rurkę" termokurczliwą, widziałem też zakładane części z klocków lego technics, a nawet hotglue i karki papieru...wszystko zależy od średnicy i zastosowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm faktycznie z tymi rurkami termokurczliwymi muszę spróbować. Dochodzę do wniosku że jednak na początek nie będę się bawił w robienie przekładni, gdyż nie mam aż tylu łożysk i wałków. A właśnie nie każdy ma w domu niepotrzebną drukarkę czy magnetofon. Gdzie się zaopatrujecie w takie śmieci elektroniczne ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kiedyś łatwo można było dostać sprzęt z sekcji "Uszkodzone" na Allegro - drukarki, skanery, magnetowidy itd., ale ostatnio coraz więcej ludzi na to poluje... Nie mniej jednak zawsze warto się rozglądać, wciąż można spotkać niezłą okazję. Oprócz tego pogadaj ze znajomymi, może chcą się pozbyć "złomu" albo nie mają co z nim zrobić. Rozkręcasz, wyciągasz to, co Ci się przyda, resztę wyrzucasz. Po jakimś czasie będziesz miał całe kartony silników, kół zębatych, przekładni pasowych, sterowników itp. itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja jakoś przedwczoraj zacząłem pytać się kumpli czy nie mają nic takiego na zbyciu i już słyszałem że mają w piwnicach pokitrane prawdziwe skaby, w dodatku zwsze możesz praktykować handel wymienny za przysłowiowy napój chmielowy, to chyba najtańsza opcja (butelka za dwa stare zdalnie sterowane pojazdy, w dodatku działające - mniam)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.