Skocz do zawartości

Czujnik położenia kątowego 60 stopni


davidpi

Pomocna odpowiedź

No to bierzesz taki o większym zakresie kątowym i dokładasz wzm.op. o odpowiednim wzmocnieniu i gotowe.

Czyli jak masz czujnik 360stopni 0..10V a chcesz 60 stopni to na wz.op. budujesz układ o wzmocnieniu 6 i tyle.

Link do komentarza
Share on other sites

Może źle się wyraziłem.

Sygnał będzie podawany na kartę pomiarową do PC. Aktualnie jest tam czujnik o zakresie ok 300 stopni. Co dla kąta 60 stopni daje nam 0..2V.

Jeżeli dobrze kombinuje to wzmocnienie sygnału nie poprawi nam dokładności pomiaru. Odczyt mógłbym oczywiście wzmocnić programowo.

Link do komentarza
Share on other sites

To zależy.

Jak sam czujnik ma odpowiednią rozdzielczość i dokładność, a głównym "winowajcą" niewystarczającej rozdzielczości jest karta w PC to takie analogowe wzmocnienie rozwiąże twój problem.

Przykład:

Masz sygnał 0..2V, podajesz go na 10bitowy ADC 0..10V w PC (1024 stany, dla ułatwienia przyjmijmy 1000) to ten ADC daje ci zakres odpowiedzi 0..200. Możesz to przemnożyć *5, ale w praktyce uzyskasz tylko wyniki 0,5,10,15,20... (chyba, że uśrednisz większą ilość wyników).

Natomiast jak na wzm.op. sygnał 0..2V wzmocnisz do sygnału 0..10V i podasz na ten sam 10bitowy ADC w PC to wyniki będą od 0 do 1000, ale z krokiem 1 - czyli ewidentnie rozdzielczość się poprawiła (chociaż niekoniecznie dokładność - to zależy od czujnika, użytego wzm.op itd.)

Pamiętaj też, że przy wzm.op. użyjesz rezystory, które np. mają dokładność 1%, więc na koniec będziesz musiał skalibrować taki układ, bo jego wzmocnienie raczej nigdy nie będzie dokładnie 5, a będzie np. 4,95, albo 5,02...

Nawet nie wspomnę o innych efektach związanych z użciem wzm.op.

Reasumując wzm.op. może jak najbardiej pomóc, ale musisz:

1. wiedzieć czy czujnik jest na tyle dokładny, żeby to miało sens

2. zbudować odpowiedni układ ze wzm.op. biorąc pod uwagę swoje potrzeby jak chodzi o dokładność i zakres pomiarowy.

Jak chcesz dalszych informacji to musiałbyś dokładnie napisać co chcesz uzyskać (jaką rozdzielczość/dokładność), jak wygląda Twoje zastosowanie i z jakiej karty PC / jakiego czujnika korzystasz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za taką odpowiedź. Rozjaśniło mi się kilka kwestii.

Dobrze by było uzyskać dokładność pomiaru nie gorszą niż 0.5 stopnia.

Nie wiem w tym momencie jaka jest tam karta. Sprawdzę we wtorek.

Czy pomijając na razie kartę, a badając sam czujnik da się taką dokładność uzyskać?? Z jaką dokładnością wykonane są potencjometry??

Co do karty to jest to taka karta http://www.speedgoat.ch/products/io/analog/io101/io101.html

Wygląda że wejścia są 16-bitowe. Więc myślę, że przeszkodą będzie tu sam czujnik.

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro wejścia są 16 bitowe (więc masz 65536 stanów) i do tego masz czujnik 300 stopni, to masz rozdzielczość 300/65536 = 0,0046 stopnia. Czyli o dwa rzędy większą niż przez Ciebie wymagana.

Jak ten układ nie działa dobrze (nie daje wystarczającej dokładności) to ewidentnie jest to wina sensora (zakładając, że ADC w karcie PC jakoś mocno nie przekłamuje).

Zamiast Twojego sensora możesz użyć AS5045 - to jest sensor magnetyczny z 12bitowym wyjściem (cyfrowym PWM, ale możesz z pomocą kilku rezystorów i kondensatorów dostać wyjście analogowe). W razie potrzeby mam gotowy moduł na stanie wraz z magnesami do niego. Mnie w tym tygodniu nie bedzie w polsce, ale za tydzien nie ma problemu z dostawą.

Link do komentarza
Share on other sites

W tym momencie mam enkoder (prawdopodobnie optyczny) z wyjściem 0..10V. Problem leży w jego rozdzielczości. Nie pamiętam dokładnie jaka ale ok 500 imp/obr. Stąd niska dokładność pomiaru.

Co do Twojego sensora... 12 bit czyli 4096 pozycji. Zatem pomiar z dokładnością 0.1 stopnia? Czy dobrze to rozumuję??

A jak z powtarzalnością takiego układu?? Czy za każdym razem 90 stopni to będzie liczba 1024?

Czy mogę prosić o jakiegoś linka do Twoich modułów żeby sprawdzić cenę?? Potrzebuję 6 sztuk takiego wynalazku.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.