Skocz do zawartości

[BEAM] Światłolub Gauss


Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim! 🙂

Jakiś czas temu przypadkiem trafiłem na zawody minisumo w Łodzi. Byłem pod niesamowitym wrażeniem konstrukcji jakie tam zobaczyłem no i postanowiłem, że muszę wziąć w nich kiedyś udział. Ale oczywiście nie od razu Rzym zbudowano, więc zacząłem szperać w necie szukając stron związanych z robotyką i takich które by mnie mogły coś w tym temacie nauczyć. Ostatecznie trafiłem tutaj. Po jakimś czasie dokształcania się (nie widziałem nawet co do układ scalony albo rezystor więc trochę mi to zabrało 😋) postanowiłem podjąć się próby zrobienia światłoluba. W tym miejscu chciałbym podziękować tym którzy stworzyli poradnik dotyczący tego projektu, gdyż bez tego, zapewne minęłoby jeszcze sporo czasu zanim sam bym coś wymyślił.

Przedstawiam wam - światłolub Gauss.

Robot powstawał jakieś 2 tyg. ze względu na to, że musiałem pogodzić jego budowę z pracą, uczelnią i dziewczyną. Faktycznej pracy było około 4-5 godzin.

Do zbudowania użyłem dokładnie takich samych elementów jak w poradniku.

Koła zostały zakupione w Lerua Merlę w cenie około 3 czy 4 zł za każde przednie oraz bodajże 5zł za tylne.

Jako podwozia użyłem kawałka jakiejś sklejki znalezionej w piwnicy którą potem pomalowałem na czarno.

Chciałem, żeby robot nie był aż taki kompaktowy i trochę się wyróżniał, dlatego zamiast wlutowania fototranzystorów w płytkę, zrobiłem je na kabelkach żeby potem mogły zostać umieszczone na "nibyczułkach" zrobionych z kawałka mosiężnego drutu. Robot ma całe okablowanie na wierzchu, gdyż taki mi się po prostu bardziej podoba. 😋

Serwomechanizmy oraz koszyk na baterie (który mieści 4x AAA) zostały przyklejone na super glue, natomiast płytka oraz czułki potraktowałem gorącym klejem. Generalnie, spód robota wygląda jak siedem nieszczęść ale z góry efekt mnie całkowicie zadowala.

Najgorszym i najbardziej frustrującym momentem pracy nad nim, było przerobienie serwomechanizmów. HXT900 są na tyle małe, że nie miałem bladego pojęcia jak usunąć te metalowe płytki blokujące potencjometr. Ostatecznie wyciąłem nie je, tylko plastiki o które te płytki się blokowały.

A oto filmik z objazdu robota (na końcu mały bonus):

Dzięki i pozdrawiam serdecznie! 🙂

IMAG0350.thumb.jpg.0d43a1b371c7f7834184904dd3397f2b.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

musiałem pogodzić jego budowę z (..) i dziewczyną

Niedługo to ją będziesz dostosowywał do prac przy robotyce 😃

Lerua Merlę

Lerła! Lerła! Pisać nie potrafiom nawet...

A tak do rzeczy to światłolub jak światłolub, ale gratuluję samozaparcia i nie zaczynania od pojazdu gąsienicowego wielkości Titanica z trzystoma działami plazmowymi, polem ochronnym i ekspresem do kawy. Tak trzymać! No i to ostatnie zdjęcie. Ciekawie się na nim prezentuje 🙂

A teraz idź kebab robić jak na turka przystało 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.