Skocz do zawartości

Jaki język na początek


Kangurek

Pomocna odpowiedź

To przy okazji sie zapytam, przy 8051 nie używa sie chyba czystego 'C' tylko 'Keil C' lub 'Embedded C', w którym sie to programuje lepiej i duże różnice są w związku co do czystego 'C'?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja was rozumiem, sam zaczynam programować w C -AVR'y na początek, ale nie wyobrażam sobie jeśli miałbym od razu zacząć C nie znając np. tego czym się różni BIN od HEX... Nie wyobrażam sobie także tego, że dzieciaki z gimnazjów czy podstawówek, które chcą się BAWIĆ robotyką, chcą oprogramowywać swoje skromne robociki itp. zaczynają się uczyć asemblera czy C... bo wiadomo, że te języki na początek są ciężkie, a w takim wieku to dzieciaki chcą by roboty działy, a nie żeby dwa dni spędzić w warsztacie robiąc "twora" , a trzy miesiące spędzieć przed kompem ucząc się Asemblera do którego i tak ciężko znaleźć dobre kursy. Jeśli ktoś potrafi logicznie myśleć i rzeczywiście czyta ze zrozumieniem noty katalogowe, to szybko wychwyci różnice i zapomni o nawykach stosowanych w bascomie, lecz dalej będzie pamiętał że port to port i że dany uC ma np. takie a takie timery i co one mogą robić...

Gdy mówiłem o "plusach" bascoma mówiłem właśnie o tym, że dla hobbystów którzy traktują to jako zabawę, na prawdę bascom wystarcza i nie oszukujmy się.

Wiadomo, że ludzie na studiach czy pracujących jako programiści itp. muszą umieć coś więcej niż bascom... ale ilu takich jest wśród nas...

np: Wydaje mi się, że szybciej oprogramujemy linefollowera z pięcioma czujnikami w bascomie niż w C czy Asemblerze... A to forum jest teraz przepełnione takimi właśnie młodymi osobnikami, którzy jak widać po aktualnych postach, raczej z swoją wiedzą idą w dół zamiast piąć się w górę.

Pozdrawiam i polecam o usunięcie tego topicu, ponieważ brnie to donikąd...

Link do komentarza
Share on other sites

Bascom pozwala zaprogramować bez większego wysiłku (dokumentację trzeba czytać, chociażby bascomową) większość avrów, czy też starczych procków. I wcale nie oducza myślenia. Po prostu pozwala zrobić niektóre rzeczy łatwiej (obsługa wyświetlaczy??). Jak każdy język wyższego poziomu. C jest językiem ogólnym, do programowania. Bascom służy do programowania procesorów '51 i AVR, i wydaje mi się, spełnia swoje zadanie. W tym mniej wymagającym środowisku. Im język wyższego poziomu, tym łatwiej w nim programować, ale równocześnie posiada mniej szczegółowych funkcji.

edit: Chęć uczenia się Bascoma nie jest dla mnie zaniżaniem poziomu. Jest to język stosowany, tak samo jak C. Osobiście uważam, że warto uczyć się C++, czy C#(zdecydowanie język wygodniejszy dla mnie). aby później móc swobodnie poruszać się w każdym języku. Języki rodziny C, ośmielę się stwierdzić, razem z Bascomem (nie rodzina, ale strasznie podobny), są podstawą programowania.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Rasta

Pisze tego posta bo za nic nie mogę się z tobą zgodzić że Bascom jest jednym z podstawowych języków programowania.

Jeśli chodzi o C czy C++ to tak to jest podstawa każdy szanujący się programista raczej

zna te języki ( C# dla mnie to gówno bo nie lubię Microsoftu ) ale nie Bascom a powód jest

prosty po pierwsze Bascom jest podobny trochę do Basica przynajmniej tak mi się wydaje bo nigdy w nim nie pisałem a Basic'a też nie trawie z wielu powodów.

No i drugie chyba najważniejsze spróbuj zaprogramować w Bascomie PIC'a albo mikrokontrolery STM. Będzie ciężko nie wiem czy jest to w ogóle możliwe a w C++ czy C nie będzie problemów. Co prawda w asmie czy C też nie da się zaprogramować PIC'a używając kodu dla ATmegi ale człowiek piszący w asmie czy C nie będzie miał większych problemów z opanowaniem PIC'ów.

Ja osobiście zaczynałem w gimnazjum od Pascala potem było Delphi C i C++ aż w końcu doszedłem do asma mikrokontrolerów AVR i teraz głownie w asmie pisze programy na AVR'ki.

Myślę że początkujący powinni raczej zacząć od programowania kompa w C lub Pascalu (unikną niepotrzebnego stresu w stylu "a może źle podłączyłem" ). Jak dla mnie napisanie programu do obsługi LCD w Bascomie to dla mało ambitnych ja nie miał bym satysfakcji z napisania takiego programu którego działania prawie nie znam.

Ostatecznie uważam że podstawowe języki programowania to C i ASM.

Się rozgadałem !..

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No i drugie chyba najważniejsze spróbuj zaprogramować w Bascomie PIC'a albo mikrokontrolery STM.

Zauważ, że wyraźnie zaznaczyłem "'51 i AVR".

Osobiście również uważam, że C jest ogólniejszy, i w sumie przez to lepszy, ale za nic nie chciałoby mi się pisać programu, który ma wyświetlić kilka linijek tekstu w C :]

Link do komentarza
Share on other sites

To przy okazji sie zapytam, przy 8051 nie używa sie chyba czystego 'C' tylko 'Keil C' lub 'Embedded C', w którym sie to programuje lepiej i duże różnice są w związku co do czystego 'C'?

Heh, język to czysty C. Tylko firmy nazywają swoje kompilatory różnie. Embedded C zaznacza, że jest to język C dla systemów wbudowanych, czyli właśnie opartych o uC. Zasadniczo specyfikacja takiego języka jest zgodna z ANSI C. Jest tylko rozszerzona o możliwość operowania na bitach na przykład. Co do 8051, ja kompiluję za pomocą SDCC (Small Devices C Compiler). Jest to chyba jeden z pierwszych kompilatorów C dla uC. Obsługuje nie tylko 8051, ale także PIC i AVR.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.