Skocz do zawartości

Jaki język na początek


Kangurek

Pomocna odpowiedź

Witam, na początku chcialem podkreslic ze czytalem inne posty ale nie doszlem do rozwiązania. Kiedyś uczyłem się C++, ale juz kompletnie nic nie pamietam... Chcę zostać robotykiem ale nie wiem ktory język wybrać, C czy BASCOM. Większość robotów jest pisana w BASCOM'ie (przynajmniej te ktore są udostępniane przez autorów), więc jak będę chciał zajrzeć do ,,ściągi" to nie będę umiał. Nie wiem czym się one różnią...

Proszę o pomoc i pozdrawiam Kangurek

Link do komentarza
Share on other sites

Ja proponuje ci C. Daje większe możliwości niż bascom. Polecam ci kurs C, który leci na tym forum. Jak kiedyś miałeś styczność z C++ to na pewno sobie szubko wszystko przypomnisz. Język C daje więcierzom swobodę w stosunku do bascoma.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja nie polecam ani jednego, ani drugiego, mimo że głównie w nich programuję. C ciężko się nauczyć, a bascom daje słabe możliwości. Weź zgarnij 40 programów bascomowych z komentarzami i przeanalizuj i już praktycznie umiesz bascoma. Jak C to czytaj uważnie kursik (abxyz jest naprawde niezły w te klocki - ucz sie od niego). Najciekawaszy jest asembler. Piszesz 100x dłuższy kod niż bascomowy, a kod wynikowy wychodzi ci 3x krótszy 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

HMm czym się rozni PIC od AVR??? I ja chyba jednak wybiore programowanie w C

To tak jak z autami, jeden jeździ BMW a inny Ferrari, do pewnego stopnia wszystkie samochody są podobne , każdy ma a kierownice, koła, silnik.. 😃

że w sieci jest pełno kursów o avr, a o PIC juz nie specjalnie 😃

Jest całkiem sporo materiałów o PIC-kach w internecie, tyle że nie ma dla nich dobrego darmowego kompilatora C takiego jak np. avr-gcc, w asemblerze piszą

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli znasz choć troche C++ to lepiej ucz sie C 😃 Bascom jest prosty ale jego mozliwosi są nie wielkie. Powiem szczerze ze nauczylem sie Bascoma ale ja też zaczynam uczyc sie C. Dobry (bo z tej strony 😋) kurs C jest tu Ale jeśli chesz isc na latwizne to prosciej niz Bascom sie nie da 😃

Link do komentarza
Share on other sites

PIC ma zupełnie inną architekturę niż AVR. Sprzętowy stos, jednocyklowe rozkazy, 1 rejestr ogólnego przeznaczenia (sic!) i bankowaną pamięć. Rozwiązania kompletnie nie nadające się do programowania w języku wysokiego poziomu (oczywiście mowa o PIC16). AVR jest lepiej do tego przystosowany, pamięć jako jedna przestrzeń adresowa, stos rozwiązany programowo, 32 rejestry ogólnego przeznaczenia. PIC16 ma tylko 35 rozkazów, ale stworzonych w taki sposób, że wszystko da się tym naspisać, bardzo przyjemnie programuje się PIC16 w asemblerze. Co do AVR to różnorodność trybów adresowania i mnogość rozkazów (około 130) sprawiają nieco problemów przy pisaniu w asm. Jeśli chodzi o programowanie w C to polecam AVRki, lepiej się do tego nadają. Do PIC16 jest kompilator darmowy firmy Hi-Tech, odnośnik znajduje się na stronce Microchip. Generalnie, architektura PIC16 jest starsza niż AVR.

Link do komentarza
Share on other sites

Można się też uczyć bascoma i c naraz 😋

może cudem się nie pomieszaja 😉

ok, mam pytanie, a programowac roboty w c++ sie ni da? 😋

z gory mowie, ze poczatkujaca jestem całkiem i też witam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

C++ to jest raczej język C tylko uproszczony (z tego co się orientuję). Mi się nie mylą takie rzeczy tzn. BASCOM i C jak bym sie uczyl na raz... Narazie uczę się C z tej strony (xyz.isgreat.org lub kursc.forbot.pl)

Link do komentarza
Share on other sites

C++ to jest raczej język C tylko uproszczony (z tego co się orientuję).

c++ to rozszerzone C o, mowiac skrocie, obiekty.

dlatego wlasnie tak mnie ciekawi czy w c++ też mozna to robic.

ups u44 mnie wyprzedził 😋

Link do komentarza
Share on other sites

No tak, jak zawsze nie umie sie dobrze wygadac 😋 Mialem na mysli to co wyzej wymieniliscie 🙂 Czy da się wykorzystać w pełni możliwości C++ na 100% nie wiem, ale coś z C++ da sie wgrać do uC 🙂 źródło: google.pl 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Nie chodzi o język a o przyjęcie pewnego sposobu myślenia.... Nauczyć się programować to nie wykuć składnię języka a potrafic sobie poradzić z każdym zadaniem. Naucz się obojętnie jakiego (bascom jest trochę za prosty i ma ograniczenia z tym związane imo) a później przeskoczenie na inny to będzie tylko kilka godzin przyswojenia składni. Są również konwertery o ile mi wiadomo...

Nie wazne w czym, nie wazne jak, programuj ;]

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.