Skocz do zawartości

Projekt manipulatora - problem z mostkiem/silnikami.


aixI

Pomocna odpowiedź

Cześć.

Ostatnio natchnęło mnie coś, żeby zrobić manipulatora na platformie z kołami i sterowany przez pilot Rc5 (jak na razie układ mam na stykówce) i pojawił się problem z silnikami - są to przerobione serwomechanizmy ---> http://electropark.pl/inne/2111-serwo-turnigy-tg9e-9g-1-5kg-5901002111006.html Mianowicie jak przyciskam odpowiedni przycisk na pilocie to serwa mają się kręcić, żeby manipulator miał jechać do przodu i mostek H --> L293DNE robi się gorący. Klikałem różne przyciski, żeby jechał do przodu, do tyłu, w lewo i w prawo i za którymś razem jak puściłem przycisk to silnik/i nadal się kręcił/y (tak jak trzymałbym ciągle wciśnięty przycisk), w takim razie odłączyłem zasilanie, sprawdzam mostek - gorący, czekam chwile podłączam zasilanie i znowu działa. Tak więc wyłączyłem i odstawiłem stykówkę. Jakbym "bawił się" nadal w przyciskanie przycisków na pilocie, żeby jechał do przodu, do tyłu, w lewo i w prawo to pewnie zrobiłoby się takie coś co opisałem powyżej. Myślałem nad wymianą mostka na L298, albo jeżeli to możliwe zmostkować dwa mostki L293DNE - ale nie wiem do czego służy zmostkowanie i nigdy z tym nie miałem styczności, więc jakby ktoś chciał to prosiłbym o napisanie po co to i na co.

Edit: Układ jak na razie zasilam z dwóch zasilaczy - jeden 5V i coś koło 400mA do zasilania logiki, a drugi 5V 650mA do silników. Później będę układ i silniki zasilał z lipola.

Edit2: Sprawdziłem przed chwilą, czy mostek będzie się grzał, gdy nie ma podłączonych silników i skazało się, że troszeczkę się grzeje. Podłączyłem silniki i zacząłem klikać 2;5;7;9 na pilocie i mostek po pracy z silnikami zrobił się gorący. Przy tym sprawdzaniu logikę zasilałem z zasilacza 5V 400mA, a zasilanie silników z połączonych szeregowo baterii. (9 baterii AA) I nie działy się cuda, które opisałem nad edycjami.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Skoro mostek grzeje się już bez podłączonych napędów znaczy, że coś jest nie tak w układzie podłączone, ew. jakieś zwarcie i tylko wydajność zasilacza ogranicza prąd zwarciowy.

Podpięcie drugiego zasilacza powoduje zwiększenie wydajności Źródła więc mostek grzeje się zdecydowanie bardziej bo ma więcej prądu.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy to może być wina braku kondensatorów ceramicznych 100nf przy zasilaniu logiki mostka i silników?

Sprawdzałem na płytce gdzie mam l293D, z którym są kondensatory ceramiczne 100nf i jak wgrałem program na atmege8 i mostek się lekko grzał, układ był włączony na ok 5min. A jak to samo zrobiłem na stykówce gdzie mam attiny2313 i ten sam mostek i po 5min mostek był gorący! Tylko na stykówce nie mam kondensatorów 100nf.

Kod jak coś:

$regfile = "m8def.dat"                                      'i odpowiednio dla attiny2313
$crystal = 1000000

Config Timer1 = Pwm , Pwm = 8 , Prescale = 1 , Compare A Pwm = Clear Down , Compare B Pwm = Clear Down

Config Portd = Output                                       'tu dal attiny2313 bez config portd = output tylko samo config portb = output
Config Portb = Output

'Enable1 - Silnik lewy - Portb.1 (PWM1A)
'Enable2 - Silnik prawy - portb.2 (PWM1B)
'Input1 - Silnik lewy A - Portd.3
'Input2 - Silnik lewy B - Portd.2
'Input4 - Silnik prawy A - Portd.0
'Input3 - Silnik prawy B - Portd.1

Silnik_lewy_a Alias Portd.3                                 ' odpowiednie aliasy dla attiny2313
Silnik_lewy_b Alias Portd.2
Silnik_prawy_b Alias Portd.0
Silnik_prawy_a Alias Portd.1

Pwm1a = 200
Pwm1b = 200

Do                                                          'reszta ta sama
  'przod
  Set Silnik_lewy_a
  Reset Silnik_lewy_b
  Set Silnik_prawy_a
  Reset Silnik_prawy_b
  Wait 3
  'tyl
  Reset Silnik_lewy_a
  Set Silnik_lewy_b
  Reset Silnik_prawy_a
  Set Silnik_prawy_b
  Wait 3
  'stop
  Reset Silnik_prawy_a
  Reset Silnik_prawy_b
  Reset Silnik_lewy_a
  Reset Silnik_lewy_b
  Wait 3

Loop
End
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.