Skocz do zawartości

Recykling w kosmosie


Treker

Pomocna odpowiedź

Wiele się mówi o recyklingu i ochronie środowiska na Ziemi. Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DARPA) wzięła sobie do serca problem ekologii na świecie. Powstaje właśnie nowy program, który ma na celu reutylizację odpadów kosmicznych.

Tyle śmieci krąży nad nami

Tysiące kilometrów nad Ziemia krążą najdroższe śmieci na świecie. Satelity warte miliardy dolarów krążą bezużytecznie po swoich orbitach – niektóre są nieużywane z przyczyn technicznych, inne po prostu nie są już więcej potrzebne. DARPA wpadła na pomysł wykorzystania tych materiałów ponownie. Program Phoenix ma na celu pozyskanie jak najwięcej użytecznych części, przede wszystkim anten (największych i najdroższych elementów) z nieczynnych satelitów. Pozyskane w ten sposób półprodukty będą mogły zostać ponownie użyte – do budowy nowych satelitów lub naprawy istniejących.

Demonstracja programu Phoenix

Nie jest to zadanie łatwe. Wyobraźcie sobie mocowanie części w warunkach zerowej grawitacji. DARPA stanęła przed dużym wyzwaniem. Trwają prace nad zdalnym sterowaniem narzędziami. Operator może kierować maszyną dzięki zaawansowanemu technologicznie ekranowi dotykowemu, nad którym wciąż trwają prace. Szybko się nie skończą – będą trwały co najmniej do 2015 roku, na kiedy to przewidziany jest wstępny termin finalizacji projektu.

Źródło: http://www.theverge.com/

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.