Skocz do zawartości

Gorące palce robotów


Treker

Pomocna odpowiedź

Każdy z nas wie, że ze zmarzniętymi dłońmi, w których nie mamy za dużo czucia wiele nie zrobimy. Jest to szczególnie uciążliwe dla osób posiadających smartfony, gdyż uniemożliwia im operowanie telefonem w rękawiczkach. Natchnęło to twórców SynTouch, którzy postanowili ulepszyć istniejące automatyczne ręce i chwytaki. Chcą, żeby roboty zaczęły w końcu czuć to, czym manewrują.

SynTouch rozwinął zaawansowane sensory dotyku, inspirowane ludzkimi zakończeniami nerwowymi w palcach. Efekty naprawdę robią wrażenie. Urządzenia wyposażone w te sensory “odczuwają” miejsce styku, siły normalne i ścinające, wibracje oraz zmiany temperatury - czyli dokładnie to, co ludzkie palce.

Ręka wyposażona w SynTouch

Sam sprzęt to fajna sprawa, ale nie wystarczy. Trzeba było jeszcze stworzyć oprogramowanie, dzięki któremu dane zbierane przez tę sztuczną skórę będą mogły być odpowiednio przetwarzane. Jeremy Fishel rozwinął algorytm, który pozwala na poprawne identyfikowanie różnych powierzchni z dokładnością 95%.

Robot, który czuje świat wokół nas

Jakie może być praktyczne zastosowanie? Przede wszystkim do różnego rodzaju testów. Możemy sprawdzać wytrzymałość czy twardość danej powierzchni, ale nie wiemy, jak tak naprawdę na testy reaguje sam materiał. SynTouch umożliwi nam zbieranie nowych, dokładniejszych danych.

Ujęcie z bliska SynTouch

Może dzięki temu różnego rodzaju produkty dostępne na rynku (np. sprzęt elektroniczny, ubrania, przedmioty codziennego użytku) będą lepszej jakości? Jak sądzicie?

Źródło: http://beta.spectrum.ieee.org/robotics

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.