Skocz do zawartości

Cybot -pytania bez odpowiedzi od wujka google


palesiak23

Pomocna odpowiedź

Wygrzebałem W szafie starego Cybocika, i mimo przekopania internetu nie moge znaleźć odpowiedzi na kilka nurtujących Mnie pytań:

1. Ktoś może orientuje się na jakie napięcie są silniczki w nim? Niczym nie są opisane, a w samym robocie występują napięcia 12V 6V oraz 9V. Zastanawiam się czy pomóc mogą być koszyki na baterie- jeden mały, na 4 paluszki dający 6V (wydaje mi się że dostarczony jaki pierwszy w magazynie), drugi większy na 8, dający 6 i 12 (wydaje mi się że szyna 12V potrzebna jest do zasilania później dodanych czujników, układów etc) i bateria 9V w osobnym koszyku (nie mam bladego pojęcia do czego). Do całości dołączony jest jakiś konwerter (chyba, bo na to mi wygląda z opisu} opisany jako 8V power of robot. Co dziwne wedle opisu na płytce wychodzi z niej i 6 i 12V (czyli to co wchodzi czterożyłowym przewodem). Boje się z tym eksperymentować, nie chce popsuć tych silników, szkoda by było. Kable z silników prowadzone są do płytki Motor Driver, do której dostarczyć trzeba i 6 i 9V, więc te 12V chyba raczej odpada

2. Znajdzie się gdzieś kurs programowania w dedykowanym języku? Nigdzie nie mogłem znaleźć nawet skanów tych czasopism, nawet w języku angielskim. Ewentualnie do jakich uC Podobny jest procek z tego zestawu? Gdzieś czytałem że do popularnego Arduino, ale wolę się upewnić. Nawet powiem szczerze że nie mam zielonego pojęcia jakim kablem łączyć go z komputerem. Przez pilota jakoś? Sa na nim złącza I/O, jedno oznaczone symbolem sieci komputerowej, i jedno na dedykowany zestaw słuchawkowy, no i port podczerwieni, podłączony do uC3 w robocie.

3. Wiadomo jak ma się sprawa kompatybilności modłów cybota z arduino? zastanawiam się czy układy w stylu light i/o czy sonar i/o będą współpracować z Arduino.

4. przekładnie z tego cybota są coś warte? Wydają mi się solidne, ale mając na uwadze moje zerowe doświadczenie w robotyce i modelarstwie wolę się zapytać.

Robot twardo do mnie jakiś czas temu, poleżał u mnie w szafie z rok i naszło Mnie żeby go trochę pomęczyć, podwozie wykorzystać do czego innego, ale jeżeli da radę go programować i uruchamiać, to czemu by nie zmierzyć się z tym? Czuje że Może to być fajne wejście w świat robotyki 😋

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś i przekonaj się czy rozumiesz to co napisałeś.

Mam wrażenie, że pisałeś z telefonu i niektóre z wyrazów są podmienione przez słownik i wyszedł jakiś miszmasz.

__________

Racja, pisałem z tabletu, a że pora późna była to parę wpadek autokorekty musiało mi umknąć 😋 popoprawiałem w paru miejscach, mam nadzieje że teraz lepiej to wygląda. Jak coś mogę dorzucić zdjęcia tego co mam

Link do komentarza
Share on other sites

Taka sytuacja 😃

//

Znalazłem trochę informacji,co prawda po włosku ale google translate radzi sobie całkiem dobrze. link

Co masz na myśli pisząc o dedykowanym języku?

Raczej nie stworzyli czegoś nowego specjalnie do tego robota.Pewnie można zaprogramować w czymkolwiek,czy to asm czy C.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

http://arduino.cc/forum/index.php?topic=64409.0

The final robot featured a own programming environment

A za strone dzieki, włoski akurat mi nie przeszkadza, mam kumpla który mówi biegle po włosku 😋

I pytanie- na mostku H trzeba uwzględniać jakieś spadki napięć? Czy jak silniki są na powiedzmy 6V wystarczy doprowadzić 6V i będzie grało, czy trzeba np. 6.5V albo 7V?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

foto

Dokładnie taki mostek tam siedzi. Gdyby to było na scalaku, nawet by, nie pytał 😉

Hm, no dobra, mój błąd, mowa tam o środowisku, ale nadal niezbyt wiem jaki język, i jak podłączyć to do komputera (np przez usb albo port szeregowy). Kabla żadnego nie było.

Dokopałem sie do informacji ze użyty uc (przynajmniej ten oznaczony uc1) to EM78P459. To jakiś popularny układ, czy moge dać sobie od razu spokój bo nic do niego nie znajdę' albo programator bedzie kosztował majątek...?

Mam programator: http://sklep.avt.pl/p/pl/48066/programator+isp+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html - nada to się?

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

Link do komentarza
Share on other sites

Mostek można wykorzystać,schemat z tej włoskiej strony:

Jak widać silniki zasianie z 6V, tylko ten stabilizator jakiś ruski bo wchodzi 5V a wychodzi 9(?)

pewnie się walnęli w schemacie.

Co do procka to jakiś 8 bitowiec ale pierwsze widzę i słyszę,skoro masz programator to możesz kupić jakiegoś avr'a(np atmega8) i programować w C,jako środowisko polecam eclipse.Pod Xp będzie bezpośrednio współpracować z programatorem.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

//Poprawione

Link do komentarza
Share on other sites

Mam zamiar sprezentować sobie arduino na urodziny, robić wszystko na nim a jak jakiś układ mi się spodoba/ będzie potrzebny (jak ten robocik) to kupować właśnie ATmegi i składać całość na osobnej płytce drukowanej, zwalniając sobie tym samym arduino na dalsze szaleństwa 😋 i myślałem nad assemblerem, bo iego liznąłem trochę w szkole, a C później...

Miałem dzisiaj przejrzeć tą stronę, dzięki na wyciągnięcie tego schematu. W weekend muszę podjechać na wolumen i jeden tranzystorek kupić, T4 z tego schematu- w moim sterowniku silnika miał środkową nóżkę oderwaną od obudowy, a nie mam takiej lutownicy żeby to tam wlutować bez zrobienia zwarcia. I dogrzebałem się w sieci że można pod arduino podłączać ten mostek i reszte drobiazgów z tego cybota, wiec czekam na fundusze, a potem będę się bawił 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.