Skocz do zawartości

Sprawdzenie schemaru i projektu pcb


NowyNaForbot

Pomocna odpowiedź

Płytka jest duża, a pomimo tego ścieżki są cienkie, a przelotek dużo.

Poszerz ścieżki, zakręcaj tylko pod kątem 45 stopni, i zastanów się nad innym rozmieszczeniem elementów na pcb.

Link do komentarza
Share on other sites

Zgadzam się co do wyglądu płytki...tutaj masz link, jeżeli wcześniej nie widziałeś, kursu do eagle

A jeżeli chodzi o sam projekt, to na dzień dobry zobaczyłem jeden błąd...

Na PCB wydaje mi się, że masz źle zrobione ścieżki na programatorze. Z tego co mi się wydaje wygląda to tak jakbyś GND i VCC gniazda KANDA miał ze sobą połączone

To na chwilę obecną co zobaczyłem, jak coś jeszcze zobaczę to dam znać 😃

[ Dodano: 26-04-2013, 14:21 ]

Dobra do projektu PCB mam jeszcze kilka uwag...

Pierwsze pytanie, czy płytkę PCB chcesz wykonywać sam (jak tak to jaką metodą) czy oddać jakieś firmie. Jest to dość istotne pytanie bo np. firmy mają swoje wymogi dodyczące projektów PCB, minimalne grubości ścieżek, minimalne odległości między ścieżkami itp.

Dalej...

Staraj się unikać przechodzenia ścieżek, na jednej warstwie, pomiędzy elementami (chodzi mi na przykład o fragment silnik B i C7 na PCB), ryzykujesz uzyskanie siwych włosów ze względu na zwarcia między ścieżkami

I na chwilę obecną ostatnia przyjacielska rada dotycząca położenia stabilizatora napięcia. Masz go tak usytuowanego, że uniemożliwiasz sobie dołączenia radiatora do niego (a on jest niezłym grzejnikiem i jednak lubi jak coś pomaga mu odprowadzić nadmiar ciepła) a skoro emituje ciepło to ustawiłeś go tak, że będzie ci nagrzewał kondensatory...a w efekcie ryzykujesz częste awarie=zniszczenie tych elementów.

Kończę ten mini artykuł i wracam do pracy;P jak coś to postaram się pomóc, coś wyjaśnić dać jakąś poradę

[ Dodano: 26-04-2013, 14:50 ]

Schemat według mnie wygląda dobrze tylko pytanko czym są elementy Sl1 do SL4, domyślam się, że jakimiś czujnikami, ale jakimi dokładnie...

PCB pod atmegą zwarłeś dwie ścieżki na warstwie TOP, ścieżka od pinu 1 L293 krzyżuje się (pod AtMegą) ze ścieżką od programatora, dodatkowo ta sama ścieżka (od L293) robi zwarcie z nóżkami nr 16 17 i 18 AtMegi

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam

Dziękuje za liczne i szybkie odpowiedzi.

@ aixI - Dzięki za uwagi niżej załączam ( moim zdaniem ) poprawioną już płytkę, oczywiście jeżeli coś w niej będzie nie tak postaram się to poprawić.

sosnus - Pogrubiłem ścieżki przy zasilaniu, rozmieściłem nieco inaczej elementy, ścieżki są prowadzone pod katem 45 stopni i zmniejszyłem liczbę przelotek.

thonet - Dziękuje za link, niestety do tej pory nie widziałem żadnego kursu do eagle.

- Tak ścieżki na gnieździe KANDA przy przesuwaniu złącza zostały połączone.

- Płytkę mam zamiar wykonać sam, "metodą żelazkową".

- Myślę że jest mniej takich ścieżek.

- Zmieniłem położenie stabilizatora napięcia.

- Teraz chyba powinno być miejsce na radiator.

- Elementy SL1 do SL4 są wyprowadzeniami dla czujników odległościowych SHARP'a.

- Poprawiłem ścieżki pod AtMegą.

Stonka - Tak, słusznie, już poprawiłem.

Załączam tylko poprawiony projekt pcb, mam nadzieję, że teraz jest znacznie lepiej.

Dziękuje za reakcje i uwagi.

Pozdrawiam

NowyNaForbot

Link do komentarza
Share on other sites

Ja miałem na myśli jeszcze grubsze ścieżki.

Zobacz, tutaj mam 0.8128 i wszystko się ładnie wytrawiło.

mosi2, a plątanina być musiała, bo nie mogłem dłuższego pcb zrobić, tylko wszerz się dało 😋 , w każdym razie dobór grubości ścieżek jak dla mnie idealny, nic się nie podtrawiło.

Jeszcze możesz sporo zmniejszyć tą płytkę, jak poprzestawiasz te elementy w mniej więcej taki sposób:

Link do komentarza
Share on other sites

sosnus, hardkorowa plątanina 😃

Jeśli mam skomentować płytkę - przelotki pod scalakami doprowadzają do nerwicy i chyba przy kondensatorach w lewym górnym rogu i przy stabilizatorze zniknęła masa. Jeśli zrobisz tak cienkie ścieżki, to przy trawieniu domowymi metodami będziesz płakał, bo ścieżki będą poprzerywane. Znam to z autopsji. Jeśli się da, to robić większe zawsze.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

@ sosnus - Poprawiłem schemat według strzałek. Mam nadzieje że, w miarę poprawnie je rozszyfrowałem. Nie wiem czy grubości ścieżek może przechodzić z szerszych na mniejsze jeżeli w danym obszarze nie mam miejsca na poprowadzenia takich samych szerokości?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.