Skocz do zawartości

Pomocy robot linefollower


marcinek_pl

Pomocna odpowiedź

Wtam 😎

jest to mój 2 robot z linefollower 😃

mam mały problem nie wiem jak tu zrobić sterowanie do tego robota:

chciałbym zrobić taki układ(płytę główną) do niego i nie wiem jak tu z tymi silnikami zrobic:(

tak wyglata ta płyta główna:

chciałbym zeby silnik 1 skręcał w lewo i w prawo (skręt powoduje czujniki od linii)a drugi silnik żeby jechał ciągle prost z stałą prędkością (albo na zakrętach zwalniał było by lepiej 😋:mrgreen: )

jak to zrobić pomocy 🙁( 👹[shadow=red][/shadow]

__________

Komentarz dodany przez: treker

Zły dział, temat przenoszę.

[ Dodano: 16 Lis 08 09:02 ]

czy to wystarczy tylko zaprogramować?????

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie jesteś w stanie obracać całym robotem używając tylko jednego silnika, podczas gdy drugi stoi miejscu. Jeśli masz tylko jeden czujnik linii, to zrób to tak:

- robot musi posiadać jeden silnik po prawej i jeden po lewej stronie - zasada obracania jak w czołgu

- obraca jednym silnikiem (drugi stoi w miejscu) i szuka linii:

- jeśli znalazł jedzie prosto dopóki ma pod sobą linię

- jeśli nie znalazł zatrzymuje obecny silnik i kręci drugim w celu wyszukania linii

algorytm może i jest prosty, ale jest niezawodny, ja wykorzystałem taki w moim line follower'ze z klocków lego mindstorms:

Link do komentarza
Share on other sites

Nie jesteś w stanie obracać całym robotem używając tylko jednego silnika, podczas gdy drugi stoi miejscu. ...

Zasada przedstawiona przez kolegę, jest trochę inna: jeden silnik to napęd robota, a drugi służy do skręcania kołami. Identyczny robot, jest przedstawiony tutaj: robot

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki 2 i 3 nie są do niczego potrzebne. Skręcanie realizujesz za pomocą kółka, które będzie na obrotowym ramieniu z czujnikami, będzie nim sterował razem z czujnikami silnik 1. Silniki 4, 5 zastępujesz jednym na całą tylną oś, po co ci 2 silniki skoro będziesz skręcał kołem. Tego typu roboty tak się robi, nie ładuje się tam 5 silników.

Link do komentarza
Share on other sites

Poprostu silniki pewnie są bez jakichkolwiek przekładni i w innym wypadku nie uciągną pojazdu... Choć wydaje mi się ze ten "linefollower" będzie miał trudności z poruszaniem nie mówiąc już o jeździe po lini...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.