Skocz do zawartości

regulacja napięcia za poocą potencjometru


marek91

Pomocna odpowiedź

Dzielnik napięcia to co innego 😕 mi potrzebna regulacja napięcia za pomocą potencjometru, mam kilka tematów:

1.Prawo ohma

2.Uogólnione prawo ohma

3.Regulacja napięcia za pomocą potencjometru

4.Dzielnik napięcia

Mam już wszystko oprucz pkt 3 😐 szukam już 2,5 gadziny w necie i nic 😋

[ Dodano: 29 Lis 08 06:50 ]

a może to?

Najczęściej używanym typem dzielnika napięcia jest zwykły potencjometr, będący dzielnikiem rezystancyjnym. Jest to specyficzna odmiana dzielnika, w której wartości R i R1 mogą być płynnie regulowane. Można więc dokonać płynnej regulacji stosunku tych rezystancji, co prowadzi z kolei do regulacji napięcia wyjściowego.
Link do komentarza
Share on other sites

Regulacja napięcia za pomocą potencjometru to wstawienie potencjometru szeregowo w obwód. Suwak potencjometru łączysz z którąkolwiek z 2 pozostałych nóg i masz regulację spadku napięcia na tym potencjometrze przez co zmieniasz napięcie na obwodzie do którego płynie prąd:

Sorki za screen z crocodyla, ale nie chciało mi się już w eaglu rysować 😉.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Potencjometru można używać dwojak. Tzn jako rezystor ze zmienną rezystancją lub jako dzielnik napięcia.

Potencjometry mają 3 nóżki.

Jedna taka główna i dwie niemniej ważne ale nazwijmy je poboczne 🙂.

Podłączając potencjometr tak żeby wykorzystać tylko dwie jego nóżki główną i poboczną mamy po prostu rezystor o zmiennej rezystancji w obwodzie.

Podłączając go tak aby + i - zasilania był na dwóch pobocznych nóżkach, to napięcie na nóżce głównej i którejś z pobocznych będzie napięciem z dzielnika. Gdzie jedna rezystancja będzie rezystancją pomiędzy jedną z nóżek pobocznych a główną a druga z drugą nóżką poboczną i główną.

Sorka że mój język nie jest profesjonalny ale chyba idzie zrozumieć o co chodzi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.