Skocz do zawartości

[STM32][DiscoveryF4] UART1 - uszkodzony (?)


KajtomatO

Pomocna odpowiedź

Witam.

Kilka miesięcy temu próbowałem rozpocząć moją przygodę z płytkami z serii discovery. Niestety szybko się zraziłem, ponieważ nie mogłem sobie poradzić z tak podstawową rzeczą jak obsługa uart. Początkowo próbowałem pisać wszystko sam na podstawie dokumentacji mikroprocka, gdy to zawiodło korzystałem z gotowych przykładów znalezionych w internecie oraz w dokumentacji bibliotek. Nic nie pomogło, w najlepszym razie do terminala dochodziły krzaki.

Teraz, przygotowując się powoli do pracy inżynierskiej spróbowałem znowu natrafiając na te same problemy. Próbowałem eksperymentować z prędkościami, za równo po stronie terminala jak i mikrokontrolera, sprawdzałem czy obliczenie baudrate jest poprawne, oraz czy zostało poprawnie wpisane do rejestru. Próbowałem wielu dziwnych rzeczy... nic nie pomogło. Dopiero gdy w geście desperacji postanowiłem zmienić UART1 na UART2 ruszyło "od strzała".

Nie znam się na STMach zbyt dobrze, więc jedyne co mi przychodzi do głowy to inna szyna zegarowa, APB1 ma preskaler 4 podczas gdy APB2 ma 2. Ale to powinno być uwzględnione w bibliotece do STM. Poza tym wydaje mi się że próbowałem dla UART1 innych preskanów, w tym 4.

Co może być powodem tych problemów? Czy UART1 może być uszkodzony? Czy może być coś z szyną APB2? Czy mogłem ja popełnić błąd w jakimś innym miejscu?

Pozdrawiam i będę wdzięczny za poradę.

Link do komentarza
Share on other sites

to nie jest żaden problem z peryferiami, tylko tak wykonano projekt i nie przewidziano w nim, że ktoś może chcieć skorzystać z UART1, kiedy ładnie na tych pinach świecą diody 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.