Skocz do zawartości

Robot uprzejmie poprosi nas o pomoc


Domol

Pomocna odpowiedź

Roboty często wydają nam się głupie, bo nie potrafią poradzić sobie z jakimś zadaniem. Ale chwilę potem to my możemy wydawać się idiotami, bo nie potrafimy zrozumieć, czego robot od nas oczekuje i jak mu pomóc. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to wkrótce nie będzie już takich problemów.

Pomoglibyście?

Naukowcy z MIT pracują obecnie nad tym, żeby nauczyć roboty uprzejmi i zrozumiale zwracać się do ludzi o pomoc. Np. takie KUKA youBots, które zajmują się składaniem mebli IKEA, potrafią konkretnie powiedzieć, czego im potrzeba. To dlatego, że są dość ograniczone i żeby pracować samodzielnie, musiałyby mieć ułożone wszystkie części w idealnej kolejności.

Komunikacja jest ważna, czy dzięki niej poprawią się nasze kontakty z robotami?

Roboty są w stanie same wykryć to, czego im brakuje i poprosić o konkretną przysługę. Algorytm ich postępowania jest tak ułożony, żeby mogły (z pomocą człowieka) poradzić sobie nawet w sytuacji, w której nigdy wcześniej się nie znalazły.

Zapomnijmy na chwilę o meblach IKEA i pomyślmy, czy takie rozwiązanie ułatwiłoby nam życie. Codzienne życie. Chociażby w domu. Możemy nauczyć roboty wielu rzeczy, ale nieraz stanie nam na drodze jakaś drobnostka nie do przeskoczenia. Czy możliwa jest taka współpraca człowieka z maszyną?

Źródło: http://spectrum.ieee.org/robotics

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.