Skocz do zawartości

[BEAM] [Line follower] SteamFox Alfa


SteamFox

Pomocna odpowiedź

Ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum, to zanim przejdę do sedna sprawy chciałbym na początek wszystkich przywitać.

No dobra, to by było tyle formalności... a teraz już do rzeczy 🙂

Przedstawiam Wam konstrukcję, która przynajmniej w założeniu miała być moim pierwszym robotem. Wytwór moich rąk nazywa się "SteamFox Alfa" i jest to Linefollower typu BEAM. Inspiracją do stworzenia robota była książka pt. "Budowa robotów dla początkujących "-David'a Cook'a. Tyle na wstępie... przejdźmy może do danych technicznych robota, gdyż uważam że właśnie to one, najbardziej interesują czytelników.

Zacznijmy może od elektroniki... schemat elektroniczny oparty jest na schemacie z wyżej wymienionej książki. Sam wprowadziłem jednak sporo zmian, począwszy od dołączenia do układu stabilizatora napięcia (5V), dodatkowych kontrolek oraz przekaźników. Zastosowanie przekaźników pozwoliło na wykorzystanie siników 3V w których posiadaniu byłem już wcześniej. Ponadto bateria 9V zasila teraz tylko sterowanie przez co starcza na wiele więcej godzin pracy. Jeśli mowa już o zasilaniu to silniki zasilane są dwoma akumulatorkami AA 1.2V każdy.

Pseudo-inteligencja robota oparta jest na komparatorze (LM393). Układ posiada kilka potencjometrów, pozwalających z dużą precyzją wyregulować prawidłowe działanie robota. Tranzystory jakie wykorzystałem w robocie to popularne, tanie i łatwo dostępne w Polsce BC327 w obudowie TO-92. Budowa czujników śledzących linie oparta jest o fotorezystory. Jeśli jesteśmy już przy opisie elektroniki to warto wspomnieć że robot posiada przełącznik śledzenia: A(ciemna linia na jasnym tle) oraz B(jasna linia na ciemnym tle).

Kolejną i zarazem ostatnią kwestią jaką poruszę będzie mechanika... Korpus robota oparty jest głównie na aluminiowym profilu. Specjalnie zaprojektowany przód robota pozwala na regulację odstępu między czujnikami, to znaczy mniej więcej tyle że istnieje możliwość śledzenia linii o różnych grubościach. Robota napędzają dwa 3V silniki. Silniki ustawione są pod kątem 45° a ich wały bezpośrednio stykają się z podłożem. W celu poprawienia przyczepności na obu wałach założone są koszulki termokurczliwe. Rozwiązanie to działa świetnie a nie wymaga stosowania skomplikowanych i drogich przekładni.

Myślę że to by było na tyle w kwestii opisu konstrukcji robota. Na koniec chciałbym nadmienić, że przy realizacji tego projektu nauczyłem się wielu ważnych rzeczy oraz zdobyłem sporo doświadczenia.

Lecz nie zamierzam na tym zakończyć mojej kariery. Już wkrótce planuję rozpocząć budowę robota programowalnego opartego na mikro kontrolerze...

Czas na kilka zdjęć... przedstawiających zarówno robota jak i proces prototypowania…

Oraz film prezentujący działanie robota...

Pozdrawia… SteamFox

Link do komentarza
Share on other sites

Zgodzę się z kolegą Sabre. Taka trochę plontanina kabli z kawałkami metalowych przedmiotów znalezionych na strychu ale jednak patrząc na to widać jakiś pomysł i estetykę w takim sensie że ten "złomek" ma wszystko porządnie wykonane zaczynając od termokurczek a kończąc na dobrych dla oka symetrycznych do siebie częściach robota które są zrobione równo i porządnie a nie na odwal. Chciałbym zobaczyć jakby to wyglądało gdybyś zrobił to na własnoręcznie wytrawionej płytce i przemyślanej, małej, dopasowanej konstrukcji. Obiecujesz następnego robota na mikrokontrolerze, trzymam kciuki i czekam na efekt końcowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.