Skocz do zawartości

Opis kinematyczny manipulatora wraz z platforma.


majkel01

Pomocna odpowiedź

Witam,

jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum, więc najpierw się przywitam

Dzień dobry wszystkim.

A teraz do rzeczy.

Od kilku dni męczy mnie schemat kinematyczny manipulatora znajdującego się na wielokierunkowej platformie.

Założenia:

platforma wraz z manipulatorem może się poruszać w prawo/lewo oraz do przodu i do tyłu. Jak również jest w stanie wykonać obrót wokół własnej osi. Manipulator jest zamocowany na jednej ze ścianek.

Sam manipulator to standardowe trzy człony obrotowe.

Chciałbym stworzyć schemat kinematyczny dla całości, tylko nie wiem jak rozwiązać sprawę dwóch a nawet trzech stopni swobody platformy.

W jedynej książce jaką mam, jest napisane, by rozważać to jako oddzielne układy o zerowej odległości, ale nie ma żadnego przykładu więc, nie do końca jestem pewien jak to miałoby wyglądać.

Ja wymyśliłem coś takiego:

Strzałki określają dostępne kierunki ruchu.

A więc tabelka dla notacją Denavita-Hartenberga wyglądałaby następująco:

Odleglość od środka podstawy (członu przesuwnego) do pierwszego członu obrotowego (czyli nota bene też części platformy) , to jest odległość od ziemi do wysokości na której zamocowany jest maniplulator. A następne przesunięcie w prawo to odleglość od środka do boku na którym jest zamocowany manipulator.

Niestety opis ten jest tylko moim przypuszczeniem i zanim zacznę go wprowadzać do Matlaba prosiłbym o sprawdzenie, i ewentualne skorygowanie moich przemyśleń.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Zerowy (bazowy) układ standardowo nieruchomy,
układ pierwszy i drugi w podstawie ruchomej robota, z tym, że pierwszy

zmienia tylko położenie względem bazowego (nie zmienia orientacji)

innymi słowy jest związany z platformą jeżdzącą i ma zmienną translacyjną,
drugi układ związany z pierwszym członem manipulatora, oś X wskazuje na środek

układu trzeciego, wtedy między układem 1 i 2 zachodzi tylko zmiana zmiennej teta (obrotowej).

Pozdrawiam

Zuk

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.