Skocz do zawartości

Zastosowanie języka C w sprzęcie komputerowym


DlaczegoJa

Pomocna odpowiedź

Witam;

niedawno rozpocząłem edukację w kierunku programowania (jestem na etapie pisania pierwszych podstawowych programików w stylu "Hello World!") i w ramach mojej edukacji dostałem do napisania referat na temat "zastosowanie języka C w sprzęcie komputerowym". Temat wydał mi się ciekawy więc ochoczo ruszyłem by zbierać materiały... i na tym się skończyło. Prawie wszystkie podręczniki języka C zastosowaniu poświęcają jeden akapit, zazwyczaj coś w stylu "C jest językiem powszechnego zastosowania". Większość znajomych informatyków programuje w Javie i dowiedziałem się jedynie że "w C jest napisane chyba wszystko co dało się w nim napisać, oprócz bardzo bazowych rzeczy które trzeba było napisać w assemblerze". Na forach jest sporo dyskusji który język lepszy i dlaczego, ale konkretnych przykładów programowania w c raczej brak.

Dlatego proszę o pomoc; jeśli ktoś programuje w C na co dzień, wie o jakichś bardzo oczywistych zastosowaniach języka C z których ja sobie nie zdaję sprawy, albo ma jakieś źródła wiedzy na ten temat (podręczniki, artykuły, cokolwiek)- będę wdzięczny za każdy strzęp wiedzy który można jakoś przemienić w co najmniej 3 stronnicowy referat. "Sprzęt komputerowy" oznacza wszelkiego rodzaju programowalne rzeczy, czyli nie chodzi tylko o programowanie pc.

Link do komentarza
Share on other sites

Kernel Linuksa napisany jest w C. Także cały toolkit GTK+ wykorzystuje C (a Qt C++) - a na nim oparte jest m.in. środowisko graficzne GNOME. W C napisanych jest też trochę innych języków, np. Python (CPython).

Jeżeli nie odrzucasz C++ to ilość rośnie. Nie miej "na co dzień" C/C++ nie jest aż tak często używany (no chyba że ktoś ma odpowiednio wyspecjalizowaną pracę).

Link do komentarza
Share on other sites

O wykorzystaniu C w systemach UNIXopodobnych wiem, to akurat udało się wygooglować. O CPythonie nie wiedziałem i bardzo dziękuję za informację 🙂 Teraz próbuję się przebić przez programowanie mikrokontrolerów w języku C, ale to dla mnie czarna magia.

Link do komentarza
Share on other sites

no i nie można zapomnieć o wszelkiego rodzaju systemach wbudowanych, programy na atmegi, stm'y, intele pisze się w większości w C/C++, a spotykany jest to sprzęt w urządzeniach AGD, RTV, w przemyśle, motoryzacji itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.