Skocz do zawartości

Platforma pod robota


patryk0493

Pomocna odpowiedź

Witam,

mój pierwszy post zatem się przywitam.

Mam zamiar zbudować, a raczej złożyć swojego pierwszego robota.

Szukam gotowej, składającej się na podwozie robota uniwersalnego do celów edukacyjnych z platformą ATmega/Arduino lub skompletowaniem takowego zestawu. Do tego Arduino Motor Shield oraz kpl. 6 akumulatorków Ni-MH z uwagi na koszty.

Szukałem czegoś co pozwoli mi zająć się częścią elektroniczną/programistyczną zestawu, a nie w szczególności budową konstrukcji, a to dlatego, że nie mam na tyle czasu na majsterkowanie i możliwości technicznych.

Buszowałem trochę w sieci, doszedłem do dwóch opcji:

1. Skompletowanie zestawu z części np:

- podstawa i podpora np: klik

- 2 silniki mocro Pololu 30:1/50:1 + mocowania klik

- koła klik

2. Kupno gotowej platformy

np: - Klik

- klik

- klik

- miniaturowa klik

Te podwozia/elementy pokazuję tylko demonstracyjnie, to co znalazłem w ramach mojego rozpoznania. Może są lepsze rozwiązania. Zasadnicza różnica jest takowa, że gotowe platformy są czterokołowe lub gąsienicowe, zaś do złożenia dwukołowa. Martwi mnie to, że po złożeniu dwukołowca nie będę mógł testować w terenie ani nawet na łóżku, za to będę mógł go swobodnie modyfikować, przełożyć elementy do kolejnej konstrukcji. Gotowe platformy są łatwe w użytku i lepsze w terenie, lecz jednorazowego użytku. Najlepsza wg mnie byłaby gąsienicowa konstrukcja z elementów, lecz boję się kupić coś co na pierwszy rzut oka wygląda strasznie plastikowo. Do tego aspekt finansowy - szukam czegoś co zamknie się w kwocie ok. 350zł.

Drugie pytanie do gdzie się zaopatrywać w części, elementy?

Czekam na porady z Waszej strony , pozdrawiam!!!

Link do komentarza
Share on other sites

co do platformy to ta zapowiada się dobrze:

http://botland.com.pl/podwozia-robotow/1973-multi-chassis-dagu-dg012-sv-podwozie-gasienicowe-z-napedem-dc.html

aluminiowy szkielet

nawet szybko jeździ

ma otwory na montowanie czujników

Według mnie cena w miare adekwatna do jakości

Same arduino można kupić już za 50zł

do tego shield z mostekiem H

Co do kupowania części to gorąco polecam sklep lispol.com

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Powiem tak. To czego szukasz, zależy od tego do jakiego robota jest ci to potrzebne. Pierwszy zestaw uważam że byłby bardziej kompatybilny z robotami typu: omijanie przeszkód. Z drugiej strony daje to trochę więcej możliwości, jeżeli chodzi o budowę, nie trzeba się bawić w wiercenie otworów itd. Ten drugi jest bardziej pod roboty minisumo, zdalnie sterowane itd. Powiem tak. Ja kupiłem sobie gąsienice w botlandzie, do tego silniki i uchwyty, zwykłą plastikową obudowę i sobie to wszystko sam poskładałem, nawierciałem otwory itd. Zapłaciłem tak mniej więcej: 10zł za obudowę, 55 zł za gąsienice, 110 za silniki pololu z przekładnią 10:1 a za uchwyty do silników 15zł. razem to wyszło okolo 190zł, ale mam dzięki temu gotową platformę, praktycznie pod każdy model. Co prawda estetyka nie powala, ale jak na pierwszy projekt to nie liczył się wygląd, tylko bardziej praktyka.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Może powiem co chcę osiągnąć - początkowo robocik RC, pod przygotowaną przeze mnie aplikację na Androida, moduł BT mam, brakuje mi tylko shelda no i oczywiście platformy. Potem jak dopracuję sterowanie etc. zabiorę się za zrobienie czegoś bardziej autonomicznego z zastosowaniem czujników, może linefallower, badź po prostu omijający przeszkody. Nie musi szybko jeździć, wystarczy ok. 0,5-0,8 m/s, zatem jeśli zastosowanie miałyby silniki pololu 50:1.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Osobiście uważam że lepszym rozwiązaniem byłaby ta druga opcja, czyli gotowa platforma. Jak kalkulowałem to przy użytych w niej silnikach prędkość całości wyniesie około 1 m/s. Czyli by pasowało. Gdybyś kupował to z pierwszego zestawu to tam silniki pololu z przekładnią 50:1 będą chyba za szybkie. Moim zdaniem lepsza jest gotowa platforma, jeżeli już decydujesz się na zakup gotowego elementu, aczkolwiek jest to tylko moje zdanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Po przemyśleniach rezygnuję z dwukołowego rozwiązania na rzecz napędu gąsienicowego oraz poszczególnych komponentów:

- gąsienice + koła Pololu T30 klik

- płyta podwozia klik

- mocowania silników (przedłużone) klik

- 2 x Silnik Pololu HP 50:1 klik

Potrzebowałbym jeszcze dwóch kątowników do przykręcenia przedniej osi do podstawy, tak jak tutaj:

0J3531.600.jpg?bb20bd91ab40b50b1aa5f9a7b48ea2f0

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Link do komentarza
Share on other sites

Uważam że takie rozwiązanie będzie najoptymalniejsze. Może nie najtańsze, ale daje to możliwie najwięcej opcji budowniczych. Ja sobie kupowałem zwykłą obudowę i sam musiałem przygotować ją sobie pod kątem użytku, czyli głównie chodzi o otwory. Ty takiego problemu nie będziesz miał, bo użyjesz gotowej płyty podwozia. Silniki na pewno będą dobre. Ja ma te z przekładnią 30:1 i są trochę za szybkie, ale to był mój błąd przy kupowania. Końcowo mówiąc taki zakup na pewno ci się opłaci. Przy okazji poszukałem w necie takiej płyty podwoziowej, bo ten link co ty wrzuciłeś to jest na stronę producenta, gdzie można kupić w dolarach. Znalazłem też to w sklepie KAMAMI za około 45 zł.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli kolega planuje robić jakiegoś precyzyjnego robota, czy takiego zliczającego obroty to takie enkodery by się przydały, aczkolwiek jeżeli to ma być taki prosty robot np. zdalnie sterowany to nie przydadzą się one. Tu znowu decyzje musi podjąć kolega patryk0493, gdyż musi się skonkretyzować jakiego robota chce składać.

Link do komentarza
Share on other sites

Podstawę zamówiłem, za 44zł, na początek na 100% wystarczy. Silniki wybrałem te z przedłużonym wałem, może kiedyś się przydadzą. Pozostaje tylko kwestia mocowania osi do podwozia, trzeba będzie chyba odwiedzić jakiś market budowlany.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.