Skocz do zawartości

ATX - substytut zasilacza laboratoryjnego


AE

Pomocna odpowiedź

Nie wiem jak wy, ale ja zawsze miałem problem jak zasilać układy. Może samo zasilanie to nie problem, ale jak to zrobić, aby miało dostatecznie dużą wydajność prądową, a napięcie stabilne i odfiltrowane. Dodatkowym atutem jest, aby wszystko przeżyło zwarcie poprzez odcinanie zasilania. Co może być lepsze niż stary, poczciwy ATX?

Koszty są wręcz śmieszne. Starego, sprawnego! ATX kupiłem za 1,5 zł. Do tego kilka gniazd bananowych (10 zł), 2 włączniki, diody i kilka innych elementów. Łączny koszt nie przekroczył 20 zł.

Poniżej jest film jak takie coś sobie zrobić.

Oprócz napięcia 3,3 V, 5 V oraz 12 V. Dodatkowo zrobiłem sobie jeszcze jedno wyjście - regulowane napięcie potencjometrem w zakresie od 1,25 V do 11 V, wydajność ok. 1,5 A. W tym celu wykorzystałem LM317. Czyli coś takiego:

A oto efekt końcowy:

Od prawej: wyjście sterowane potencjometrem, +12VDC, +5VDC, +3,3VDC, GND, główny wyłącznik oraz na samym końcu załączanie wyjść. Stan ATX sygnalizują diody. Czerwona - ATX zasilony, zielona - załączone wyjścia.

W takim razie życzę miłego dłubania 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jak u Ciebie z chłodzeniem tego LM317? bo jak kiepsko to nie spodziewaj się wydajności prądowej więskzej niz 100-200mA 😋

Poza tym z praktyki wiem, że wygodniej jest jak każda masa jest na oddzielnym wyprowadzeniu (w sensie masa każde napięcie ma własne wyprowazdenie masy). Brakuje też gałki na potencjometrze.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak do tej pory nie ciągnąłem więcej z tego wyjścia jak 100 mA. Gdy jest potrzeba na duży prąd to korzystam z innych wyjść.

Mam duży radiator założony na LM-ie i jakoś ciągnie. Do zasilania elektroniki wystarczy 🙂 Ustawiam 7,4V (zamiast LiPol-a) i przez LM7805 na docelowym PCB zasilam układ. Lepsze to niż ładowarka od telefonu i czy inny wynalazek 🙂

Nie jest to idealne rozwiązanie, ale w końcu to substytut. Lepiej wydać 20 zł niż 200 zł czy 300 zł na zasilacz laboratoryjny.

Ciężko w środku z miejscem na kolejne gniazda. Te co akurat mam są strasznie duże od wewnątrz i haczyłyby o elementy ATXa. Oczywiście jak ktoś by chciał to na upartego by to zmieścił 😋

Mnie osobiście gałka nie potrzeba. Mam SEP-a, więc mnie nie walnie w razie przebicia 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.