Skocz do zawartości

Robo plemniki, pół człowiek, pół maszyna


Domol

Pomocna odpowiedź

Inżynierowie z Uniwersytetu Illinois zaprojektowali pierwsze mikromaszyny wzorowane na jednokomórkowcach z długimi wiciami - Spermboty, jak nazwał je ich twórca prof. Taher Saif. Jest to pierwsze tego typu urządzenie, które może samodzielnie poruszać się w organizmie człowieka i któremu nie przeszkadzają lepkie ciecze tego środowiska. Przypomina kształtem oraz sposobem poruszania się plemnika.

Spermbot jest całkowicie inspirowany plemnikiem

Jak to powstało? Okazuje się, że skonstruowanie tego wcale nie było trudne. Jak przyznaje prof. Saif, kierownik projektu: Połączyliśmy główkę z drucikiem. Komórki przyszły same, zintegrowały się ze strukturą i oto wszystko działa. Nie jest to żart. Naukowcy naprawdę nie wiedzą do końca, jakim cudem to wszystko działa. Komórki serca, które wyhodowano na polimerze same się zorganizowały i zsynchronizowały ze sobą.

Animacja procesu

Następnie zbudowano kolejną wersję – zawierającą dwie wici. Poruszała się dużo szybciej i sprawniej. Naukowcy mają też nadzieję, że przy kilku „ogonach” możliwa będzie dokładna nawigacja mikrobota.

Patrząc dalej w przyszłość – czy możliwe będzie dostarczanie leków w ten sposób, dokładnie do ogniska zapalnego? A może nawet uda się przeprowadzać operacje korzystając z tych maleńkich robotów?

Źródło: University of Illinois

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.