Skocz do zawartości

Odśnieżarka


dsinfo

Pomocna odpowiedź

Proponuje platformę na gąsienicach, oczywiście spych. A co do sterowana to kamera termo wizyjna i plan odśnieżanego ternu. Kamera wykrywa gdzie jest śnieg i tam kieruje pojazd, A żeby robot nie odśnieżał wszystkiego bez sensu to niech się porusza tylko po ternie na mapie.

Jednak jeśli nie maż dużo terenu do odśnieżana to kup łopatę i odśnieżaj sam. Jest to lepsze niż siłownia. Przyjemne z pożytecznym.

Link do komentarza
Share on other sites

Kamerą termowizyjną nie wykryjesz gdzie śnieg jest a gdzie nie ma.

Spych nie jest dobrym rozwiązaniem, już lepiej zrobić to tak jak robi się klasyczne odśnieżarki - płóg wirnikowy. Problem z lokalizacją robota w terenie jest w sumie zbliżony do problemu kosiarki, a na to już są metody.

Należałoby zaproponować jakiś system który umożliwi zlokalizowanie robota w przestrzeni. Może i wystarczy GPS, do tego system kamer (najlepiej stereowizja) umożliwiający znalezienie śniegu/nawigację.

Pozostaje jeszcze cała masa pytań i potencjalnych problemów. Chociażby - czy rozwiązanie miałoby być przenośnie czy stacjonarne. Jeśli odśnieżarka miałaby odśnieżać zawsze ten sam obszar, wtedy można zastosować dodatkową infrastrukturę, ułatwiającą samolokalizację.

Raczej trudne zagadnienie i baaaaardzo kosztowne. Do drogiej zabawy w domu przejdzie (hobby), żeby budować i sprzedawać nie ma szans.

No i jeszcze kwestia bezpieczeństwa - zastosowanie napędu wirnikowego wiąże się z pozostawieniem z przodu maszyny niszczarki do kończyn. Nie ma jeszcze gotowych rozwiązań, ale jest koncept - Yuki-Taro.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chciałem budować autonomiczną odśnieżarkę do zastosowań wielu różnych miesjcach.

Chodzi oto, że mam do odśnieżenia kilka chodników w różnych miejscach i chodzi oto aby owa odśnieżarka odśnieżyła mi

tylko sam chodnik i oczywiście wykrywała śnieg.

I tu moim problemem jest to - w jaki sposób wykryć śnieg oraz w jaki sposób sprawić, aby owe urządzenie odśnieżało tylko

owy chodnik, a nie schodziło poza jego terytorium. Czyli np. obok chodnika jest trawa, tak więc chodzi oto aby nasze urządzenie

nie wyjeżdżało poza ten chodnik. Ja myślałem na jakimś rozpoznawaniem i analizowaniem obrazu z kamery w czasie rzeczywistym.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja tam byłbym za zdalnym sterowaniem i noobowską zabawą o odśnieżanie...

Nici w tym z robotyki ale przynajmniej siedzisz w cieple i bawisz się pilocikiem zamiast latać z łopatą... :]

Teoretycznie można by to zrobić nawet przewodowo na 220 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.