Skocz do zawartości

[Praca] Zlece wykonanie projektu robota opartego o Arduino

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To żebym dobrze zrozumiał, dajesz komuś np. 400zł a on ma za to:

- zaprojektować mechanicznie i elektrycznie tę konstrukcję (robot + system autonomicznego ładowania czyli idea, algorytm, elektronika + mechanika stanowiska do ładowania)

- zlecić wykonanie płytki, ew. płytek

- kupić wszystkie elementy

- zmontować i uruchomić elektronikę robota i ładowarki

- napisać program robota LF

- napisać program po stronie pilota BT (na PC lub telefon?) do zdalnego sterowania

- uruchomić i przetestować całe oprogramowanie

- to samo z systemem i algorytmem ładowania

- zadzwonić do Ciebie, że gotowe.

Być może coś źle zrozumiałem (prawdopodobnie z tym ładowaniem), ale ten ktoś musi jeszcze przez te dwa miesiące coś jeść i byłby fajnie, gdyby coś mu na koniec z tego zostało na pizze. Uważasz, że to możliwe? Bo mi się wydaje, że cenisz naszą pracę niżej niż ludzi od roznoszenia ulotek.

• Lubię! 2

Marku, przeczytałem wiele Twoich postów z serii "pomógł". Wielki szacunek za wiedzę, doświadczenie i życzliwość dla innych. Jednak tutaj chyba troszke znadinterpretowałeś. W temacie napisałem "zlece wykonanie projektu" ... dla mnie w pojęciu "wykonanie projektu" nie mieści się zakupowanie komponentów, trawienie czy zlecanie płytek PCB, montowanie czy zamawianie pizzy. Program do sterowania BT akurat napisałem już sobie ( nie na telefon, nie na PC tylko na inne Arduino ). Tak czy inaczej nie wiem po co złośliwości, rozmawiałem z innym użytkownikiem Forbota, któy poradził mi abym za zrobienie projektu zaproponował cenę 200 zł (on nie miał czasu na to ). Tak więc zaproponowałem 300-500 za WYKONANIE PROJEKTU. Czyli schemat ideowy + projekt płytki i szkic programu. Nie musiałbyś do mnie dzwonić , że gotowe ponieważ w miarę regularnie zaglądam na pocztę i tutaj. I z tego wszystkiego ( co nie wymaga nakładów finansowych ) na koniec kupujesz tą pizze .

Odnośnie roznoszenia ulotek, robiłem to dla siebie nie raz i nie uważam, żeby było to zajęcie szczególnie hańbiące.

Masz rację, wyrażenie "wykonanie projektu" można było zinterpretować dwojako. Dla mnie "projekt" to zadanie rozpoczynające się formułowaniem założeń a zakończone działającym modelem lub nawet serią prototypową, badaniami, ew. certyfikacją itd. W to wchodzą etapy rozmów z zamawiającym, robienia schematów, projektu PCB itd.. Jeżeli znaczenie zawęzimy do Twojego rozumienia, to zostaje:

- zaprojektować mechanicznie i elektrycznie tę konstrukcję (robot + system autonomicznego ładowania czyli idea, algorytm, elektronika + mechanika stanowiska do ładowania)

- narysować schemat(y)

- zaprojektować PCB

- napisać program robota LF i systemu ładowania.

To też nie jest mało pracy.

Nie wiem jak wygląda "szkic" programu i nigdy czegoś takiego nie robiłem, bo niby jak? Ma być w jakimś konkretnym, formalnym języku czy opis słowny? Narysowany algorytm? Ciało funkcji main i same wywołania jakichś funkcji a reszta "do uzupełnienia w przyszłości"? Jakoś tego nie widzę, bo nie wyobrażam sobie jasnego zakończenia takiego projektu, a w takich umowach przejrzystość jest bardzo ważna by obie strony były zadowolone. Jest też kwestia odpowiedzialności. Narysowany na ekranie, ale niezmontowany układ jest nic nie wart dopóki ktoś nie podłączy mu zasilania i nie zweryfikuje założeń. Zaprojektowana, ale niewykonana płytka - to samo. Oddam Ci taki stan, Ty za 3 miesiące zamówisz płytki, zmontujesz i nie zadziała. Wrócisz z tym do mnie? Stary, ja już nie mam na to czasu, praca została przyjęta, pieniądze zapłacone i dawno wydane a teraz robię coś innego. Generalnie nie wiem, nie znam się i zarobiony jestem... Co wtedy? Wyciągamy noże?

Oddając Ci działające urządzenie wiem, że spełniłem wszystkie Twoje zachcianki a nad realizacją budżetu sam czuwałem bo sam na niego się wcześniej zgodziłem - sprawa jest czysta a na do widzenia podajemy sobie ręce.

Przepraszam, jeśli któreś stwierdzenia uznałeś za złośliwości. Zdanie o telefonie miało być żartem, dobra - może nie wyszedł, choć moim zdaniem wcale nie był taki zły.

Żadnej pracy nie uważam za hańbiącą a roznoszenie ulotek podałem tylko jako przykład zajęcia nisko płatnego (choć wcale nielekkiego).

Podsumowując: podana przez Ciebie kwota jest na tyle niska, że dostaniesz oferty od amatorów (niczego im nie ujmując - przecież każdy z nas wciąż się uczy) i na takim poziomie będzie projekt. Jeżeli ma to być zabawka do jednorazowego użycia na jakimś pokazie to OK, ale jeśli wiążesz z tym jakieś nadzieje (produkcja, rozwój, trwałe działanie i obsługa przez niewprawnych, przypadkowych użytkowników) to powinieneś lepiej zaplanować budżet. Oszczędności na tym etapie kładą się długim cieniem na cały "projekt" - tym razem w moim rozumieniu tego słowa 🙂

Moja mea culpa, nie dopisałem, że projekt od strony mechanicznej mam już opracowany, a zatem interesuje mnie :

- projekt elektryczny robota, który w odpowiednim czasie podjedzie do zacisków zasilania (mam to już przemyślane)

- projekt płytki

- program najchętniej pod Arduino

Jeśli robot wykonany wg.projektu nie zadziała to oczywiście liczę na uczciwość i poprawienie projektu. Ogólnie zamysł projektu mam już od dawna w głowie, łącznie z zakupionymi komponentami ale o tym już na PW. A cena .. zawsze można pogadać, oczywiście nie tu.

No dobra, pewnie nie chce Ci się już ze mną gadać, ale tak sobie wczoraj myślałem o tym systemie ładowania. To w sumie najciekawsza (z mojego punktu widzenia) i chyba najbardziej zawodna część tego projektu. Czy mógłbyś - choć w trzech zdaniach - opisać swój pomysł? Ja wiem, że to nie ten dział a i każdy jakoś tam swoje patenty chroni. To wyłącznie moja czysta ciekawość. Obiecuję nie komentować (chyba, że uznasz to za pomocne) i już się nie wtrącać. No to może choć 2 zdania? 🙂

BTW: Mam nadzieję, że znalazłeś już chętnych do współpracy.