Skocz do zawartości

Sterowanie radiowe


radekk

Pomocna odpowiedź

Witam,

Właśnie projektuje robota na kołach i chce, żeby ten robocik miał sterowanie 2,4 ghz.

Znalazłem na electropark moduł radiowy transceiver 2,4Ghz: http://electropark.pl/radiowa-rf/2800-rfm73-s-modul-radiowy-2-4ghz-transceiver-5901002800009.html

I teraz mam drobny problem, nigdy nie bawiłem się w transmisje radiową. Więc ma ktoś jakis pomysł jak sterować radiowo samochodzikiem? np. na aparaturze wciskam przycisk zapal diode to na samochodziku zapala mi się dioda led? budowałem już układy, ale nigdy z transmisją radiową. Programuje w BASCOM, ale C też sobie rade dam. Może jest jakiś specjalny interfejs tak jak w podczeriwni RC5. Proszę o szybką odpowiedż

Link do komentarza
Share on other sites

Te układy są trudne w programowaniu.

Dużo łatwiej zrobisz to z użyciem bluetooth np. HC-06 (ok. 25zł). Do tego adapter bluetooth do PC na USB (10-20zł) i za 40zł masz komplet.

Do HC-06 w zasadzie podłączyć musisz tylko 3,3V, masę i RX/TX. Cała transmisja odbywa się jak po RS232 i nie musisz na początku nic konfigurować - wystarczy zainicjalizować połączenie z PC a potem dowolnym terminalem wysyłać komendy / odbierać z rs232

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

500m to bardzo dużo w szczególności w zastosowaniach amatorskich. Na odległość spory wpływ ma ukształtowanie terenu, użyta antena w odbiorniku i nadajniku, moc nadawcza, częstotliwość w jakiej się nadaję. Trzeba mieć jeszcze pod uwagą fakt, że na pewnych częstotliwość można dopiero nadawać po uzyskaniu koncesji. No i też pytanie jak często taka transmisja miałaby się odbywać raz na dzień? Co minutę?

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko ja nie wiem, jak zaprogramować ten nadajnik/odbiornik 2.4ghz transceiver. Umiem pisać podstawowe programy, ale nie umiem operować na modułach radiowych. Jak wysyłać komendy....to dla mnie czarna magia. Proszę tylko o przykład, może jakiegoś pdf lub coś innego z którego mógłbym się trochę podszkolić, zrozumieć zasadę działania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zanim się za to weźmiesz to najpierw zacznij od działającej obsługi SPI, a potem dokumentacja układu i pisz, albo poszukaj w internecie gotowej biblioteki. No i na koniec zostanie wysyłanie i odbieranie danych. A jak to Cię przerasta to zacznij od RC5, potem Bluetooth i potem wróć do rfm73.

Link do komentarza
Share on other sites

Taki zasięg chce uzyskać, żeby ten robocik mógł trochę pojeżdzić na dalsze odległośći. Na początek chce aby to wyglądało tak:

Z nadajnika wysyłam komendy do odbiornika, ten ma tylko odebrać dane i wykonac je na rocie. Chodzi mi tylko o włączanie diód, silników, serw itp.

Sygnał musi być szybki, ponieważ ten robocik jest bardzo szybki i nie chce, żeby gdzieś go rozwalić. Może macie jakieś inne moduły radiowe lub datasheet, kursy, itp najlepiej w języku PL. o sprawy techniczne tutaj nie chodzi, bo cały "park maszyn" mam:oscyloskopy, zasilacze itp. Nie wiem tylko jak napisać kod, który wysyła dane i odbiera na drugim module dane.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli nie chodzi o nieduże ilości danych to możesz coś pokombinować z nadajnikami i odbiornikami od aparatur rc. Na wyjściu z odbiornika masz kilka sygnałów "serwowych" a na wejściu nadajnika masz sygnał PPM tu masz trochę informacji "http://www.sgm.siedlce.pl/index.php/warsztat/narzedzia/437-arduinoppm".

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.