Skocz do zawartości

[wielozadaniowe] qlearning(brak nazwy dla robota)


Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich bardzo serdecznie po bardzo długiej nieobecności na forum.

Zakładam tego workloga, w którym będę zamieszczał postępy z prac nad moim robotem.

Ogólnie jeżeli chodzi o elektronike i mechanike to niczym nowym nie zaskoczę:

-l293d do sterowania silników 320 obr/min

-koła toczone z abs

-serce to atmega 168 taktowana kwarcem 12 MHz

-4 czujniki zdeżeniowe (krańcówki)

-4 czujniki natężenia światła(fotorezystory)

ew. zamiennie z 4 czujnikami linii(cny 70)

Co do programu to będzie on pisany w c i będzie zawierał algorytm qlearning(o którym narazie wiem stosunkowo mało, ale cały czas się uczę 😃), więc teoretycznie robot będzie się uczył znajdować najjaśniejsze miejsce w domu tudzież jeździć wzdłuż linii(taki LF).

Było by miło jak byście pomogli mi z wyborem nazwy dla robocika, bo aktualnie mam mętlik .

Do wglądu bardzo luźny projekt robota xD

Pozdrawiam Michał "Ollie"

1170697037_beztytuu.thumb.JPG.3e64222e71156ad3463ff00a79afc5c8.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

W jaki sposób chcesz szukać najjaśniejszego miejsca? Będzie jeździć robiąc mapę, i po jej stworzeniu wracać w najjaśniejsze miejsce? Tylko jak będzie on wiedział gdzie ono jest?Będzie wracał drogą którą jechał?.

PS. Pytam z ciekawości bo sam nad czymś podobnym gdybałem. A i nie lepiej byłoby użyć czujników odległości? Ewentualnie mniej jeśli mały budżet.

Link do komentarza
Share on other sites

Robot będzie dostawał nagrodę gdy postanowi się ruszyć zamiast się kręcić w koło dodatkowo jeżeli po przemieszczeniu się będzie ciemniej robot nie dostanie nagrody, ot narazie cała filozofia. Zdeżeniówki są mniej zawodne i jest większe prawdopodobieństwo wykrycia przewodów na drodze itp 😃

P.S. Wałaśnie dostałem reszte brakujących elementów. Jutro biorę się za płytki 🙂

No i schemat, jak mówiłem nic nowego

DSC_0048.thumb.jpg.80fa5bebfbcc6b047bce933ffecc3af3.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.