Skocz do zawartości

Wybór części do małego robota


xaat

Pomocna odpowiedź

Witam!

Moim celem jest zbudowanie prostego robota o małych rozmiarach poruszającego się na 2 kółkach, z dwoma silnikami DC.

Wybrałam sobie w celu realizacji małych rozmiarów płytkę Arduino Pro Micro 3V , do sterowania silnikami znalazłam coś takiego --> http://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-dc/851-drv8835-dwukanalowy-sterownik-silnikow-modul.html

teraz moje pytanie czy ta płytka będzie współpracować z tym sterownikiem?

Z tego co wyczytuje z dokumentacji to niby powinno działać, ale chciałabym żeby ktoś kto się lepiej zna mi to potwierdził...

Do tego chciałabym wybrać jakieś małe silniki DC 3V może ktoś ma za sobą budowę małego robota i jest w stanie coś polecić?

Ewentualnie prosiłabym jeszcze o jakieś porady odnośnie budowania małych robotów (części, możliwości)

Link do komentarza
Share on other sites

Części już kupiłaś czy dopiero zamierzasz ? Nie polecam bawić się w ten moduł ponieważ działa on na 3,3V a więc będzie problem ponieważ sporo popularnych układów stosowanych w robotyce pracuje na 5V i trzeba by było stosować konwertery poziomów co jest trochę niewygodne lepiej wybrać opcje na 5V masz ją tutaj http://botland.com.pl/arduino-moduly-glowne/1594-arduino-pro-micro-5v-16mhz.html

Sterownik powinien działać z tym sterownikiem 3,3V ale mówie lepiej się zainteresuj się tą drugą opcją

Co do silników to chyba najlepszym wyborem są chyba te tutaj http://botland.com.pl/257-silniki-dc-z-przekladnia-katowe ponieważ są tanie i na bude prostej platformy powinny wystarczyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja nie polecam mikro serw ciężko na to nałożyć jakieś sensowne koła a nakrętki od słoików nie są zbyt dobrym pomysłem 🙂 Tymbardziej że w cenie mikroserwa mamy silniczki polulu z plastiku

Link do komentarza
Share on other sites

Mikroserwa mogą być mniejsze od silniczków pololu 😋 Ja używam do nich kół od LEGO razem z fabryczna "felgą". By wyjściowy wał mikroserwa nie miał luzów w kole, stosuje słomkę. Nie testowałem jeszcze takiego rozwiązania w np. microsumo, ale do zadań czysto jezdnych zdają egzamin.

Link do komentarza
Share on other sites

Możliwości to jest nieskończenie wiele. Musisz sprecyzować co chcesz konkretniej osiągnąć realizując ten projekt. Tak trudno powiedzieć, bo np. dla mnie mały robot to taki co mieści się w sześcianie o boku 2,5 cm, a dla innych to taki którego bok ma 10 cm. Domyślam się że może chcesz stworzyć coś w stylu platformy rozwojowej, ale to są tylko moje przypuszczenia. Masz jakiś konkretny budżet, czy raczej nie?

Link do komentarza
Share on other sites

Wybrałam sobie takie silniki http://botland.com.pl/silniki-dc-z-przekladnia-katowe/794-silnik-dc-180-1-katowy-mini.html i cel jest taki żeby w moim robocie od długości tych silników nie było nic większego, no ewentualnie średnica kółek może być ciut większa.

Dopiero zaczynam stąd też pewnie moje niesprecyzowane pytania...

Jeżeli chodzi o baterie myślałam o srebrowych tylko nie wiem jak zabrać się z ich doborem jeżeli zdecyduję się na płytkę Arduino Pro Micro - 5V wystarczą 3X1,55V?

Link do komentarza
Share on other sites

Lepiej zainteresuj się małymi pakietami Li-po cene tych paietów jak i balanserów są bardzo korzystna i za mniej niż 100zł będziesz miała porządne źródło prądu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

No porządne, ale jak dla mnie drożyzna 🙁 może zainwestuję przy czerwcowej wypłacie. Natomiast przedtem chciałabym przetestować na o wiele tańszym źródle energii.

Dam sobie radę z tymi bateriami srebrowymi?

Link do komentarza
Share on other sites

Daj link o tej baterie bi nie wiem o jaki model ci chodzi. Masz na myśli bateryjki zegarkowe? Jeśli tak to może lepiej zastosować zwykłe paluszki ? Np w rozmiarze AAA tym bardziej że potem możesz je wymienić na akumulatorki NiMh w tym samym rozmiarze

Link do komentarza
Share on other sites

Baterie srebrowe raczej nie są dobrym wyborem. Mają one bardzo małą pojemność, oraz wydajność prądową, więc mogło by się okazać, że silnik w ogóle się nie kręci.

Drugą sprawą to jest kontroler. Ja ci proponuje jednak wziąć http://botland.com.pl/kontrolery-robotow/750-baby-orangutan-b-328-robot-controller.html. Masz w nim od razu sterownik silników co znacznie ułatwi ci start.

Na początku możesz zasilać to nawet 9V ale potem, jak przedmówcy wspominali warto zmienić ją na Li-po.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.