Skocz do zawartości

Model mózgu 9000 razy szybszy niż zwykły komputer


Domol

Pomocna odpowiedź

Było już mnóstwo projektów, które miały na celu symulację działania mózgu, ale nikomu się to jeszcze nie udało. Naukowcy ze Stanford University stworzyli model, który jest już całkiem blisko kompletnej symulacji. Jest 9000 razy szybszy niż przeciętny komputer i wydajniejszy energetycznie.

To najszybszy jak dotąd model mózgu

Symulacja pracy mózgu to naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Póki co najbliżej sukcesu byli Japończycy, którzy użyli 92.944 procesorów, żeby przez 40 min zrobić to, co nasz mózg wykonuje w ciągu sekundy. Udało im się zrobić symulację działania 1% mózgu – to niewiele, prawda?

Obwód zaprojektowany przez bioinżynierów ze Stanford jest nie tylko szybszy, ale zużywa też 40.000 razy mniej energii. Neurogrid to płytka zawierająca 16 specjalnie zaprojektowanych chipów „Neurocore”. Jest w stanie przesymulować pracę miliona neuronów i miliardów połączeń synaptycznych w czasie rzeczywistym. Naurogrid jest wielkości iPada i zużywa mniej więcej tyle energii, co przeciętny tablet. Mimo to nadal daleko mu do efektywności ludzkiego mózgu, który mając 80.000 więcej neuronów potrzebuje tylko 3 razy więcej mocy niż Neurogrid.

Kilka słów na temat projektu od inżynierów

Obecnie trwają prace nad obniżeniem kosztów produkcji Neurogrid z ok $40.000 do $400. Jeśli to się powiedzie, układ będzie mógł być wykorzystywany tworzenia nowych, ulepszonych protez, zwłaszcza dla osób sparaliżowanych.

Jak myślicie, czy tak ogromna redukcja kosztów produkcji Neurogrid jest możliwa w najbliższej przyszłości?

Źródło: Stanford news, cnet

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.