Skocz do zawartości

Wykrywanie wiązki - Jak to zrobić


zuba1

Pomocna odpowiedź

Witam. Dziś nad ranem zrodziła mi się w głowie pewna koncepcja na wykonanie czujnika. Maił by on wysyłać wiązkę lasera o częstotliwości np 38kHz i po odbiciu od jakiegoś przedmiotu wrócić do niego rozproszona a następnie odebrana przez czujnik podczerwieni. Przyjmujemy że laserowa wiązka jest przez cały czas prosta i nie zmienia swojej szerokości (ok 780nm) Tu moje pytanie. Jakim czujnikiem odebrać taką wiązkę-musiał by on być wydajny i czuły. Co polecacie ??

edit:

czujnik powinien mieć kąt widzenia przynajmniej 120 stopni.

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę pomieszałeś. Wiązka lasera nie może mieć 38kHz, zwłaszcza w podczerwieni. Rozumiem, że ma być modulacja 38kHz. Odbiór takiego punktu przez jakikolwiek czujnik jest bardzo trudny, bo wiązka lasera jest spójna. 780nm to pewnie długość fali, a nie szerokość wiązki (ta jest definiowana przez wymiary fizyczne samego lasera). 120 stopni? laserem tego nie uzyskasz, jedynie ciągłym przemiataniem...

Sprecyzuj o co Ci chodzi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ok fakt pomotałem. Mam laser o długości fali 780nm. Chcę go zmodulować na częstotliwość 38kHz. Laserów będzie kilka i będą one uruchamiane osobno ale nie razem. pomiędzy laserami będzie umieszczony czujnik mający za zadanie zobaczyć czy coś się odbija. Wiązka musi być cienka i precyzyjna ponieważ chodzi o dokładność pojawienia się dokładnie w tym punkcie. Zasięg działania to ok 50cm. odbity sygnał z każdego lasera będzie zbierać tylko jeden czujnik.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.