Skocz do zawartości

Arduino Leonardo + serwomechanizmy


Majkel192

Pomocna odpowiedź

Witam,

Chciałbym zaczerpnąć opinie specjalistów odnośnie serwomechanizmu i płytki Arduino Leonardo.

Z góry uprzedzam, że jestem początkujący w tych sprawach 🙂

Jestem na pierwszym roku studiów (robotyka) i dostałem projekt do zrobienia małego manipulatorka. Postanowiłem, że wykorzystam 5-6 serwomechanizmów i płytkę Arduino Leonardo.

Serwomechanizmy to:

Tower Pro SG 5010 1x

Tower Pro SG 92R micro 2x

Tower Pro SG 50 micro 3x

I do tego prawdopodobnie dokupię jeszcze jedno dodatkowe w razie jakby te serwa nie utrzymały konstrukcji. (Myślałem, żeby zrobić konstrukcje z aluminium lub pleksi.. )

To nie ma być jakiś bardzo zaawansowany robot (5-6 osi) 🙂 Byleby się ruszał, coś chycił (myślałem, żeby dać na końcówke - magnes) no i żeby się nie złożył przy okazji 😃

I teraz wreszcie przejdę do sedna sprawy.

Chcę zrobić sterowanie z pc (kabel) lub przez androida (BT) tylko jest taki mały problem, że nie jestem jakimś super programistą (bardziej początkującym) i nie wiem, które będzie łatwiejsze do wykonania a czasu też mi dużo nie pozostało. Jeśli nie zdąże to po prostu zrobie sobie panel z potencjometrami i sterowanie będzie typowo "ręczne" 🙂

Chyba, że ktoś miałby jakiś inny pomysł to jestem bardzo otwarty na jakieś sugestie 🙂

Sterowanie obejmowałoby 5 lub 6 serwomechanizmów (180')

Jeśli chodzi o kwestie zasilania to chciałbym zasilić to zasilaczem z komputera lub 8x baterii AAA po 1.5V + koszulka na 4 baterie (żeby uzyskać te 6[V]).

Podłączenie wyglądałoby tak:

Ewentualnie można po 2x2 serwa na baterie (góra, dół) i ostatnie 2 z płyty arduino gdzieś na środku płytki uniwersalnej przewody wyprowadzić i do tego wpiąć zasilanie serwa, ale wtedy mam 5V.

Jeśli można wiedzieć, jak Wy to widzicie 🙂 ?

ps. Przepraszam, że ten post został tak chaotycznie napisany..

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro jesteś początkującym programistą i w Twoim zadaniu programowanie nie ma być głównym zadaniem tylko mechanika i ogólne działanie urządzenia to może użyj gotowego serwokontrolera, który możesz podłączyć do PC.

Serwokontroler micro maestro umożliwia proste sterowanie do 6 serwomechanizmów z poziomu PCta. Dodatkowo jak będziesz miał czas można to oprogramować tak, żeby PC wykonywało jakieś bardziej skomplikowane sekwencje (np, podnieść przedmiot, przenieść, opuść przedmiot itp.).

Odpada Tobie cała elektronika i programowanie mikrokontrolera, a koncentrujesz się na mechanice i ew. programowanie zostawiasz sobie na koniec - z poziomu PC.

PS. micro maestro posiada pełne oprogramowanie na PC pozwalające manualnie sterować serwami jak i odgrywać jakieś sekwencje ruchów - naprawdę fajna rzecz nie tylko na start.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak napisał Mirek, możesz wykorzystać serwokontroler, lub aby uprościć kwestię zasilania i okablowania, zastosować I/O shield do Arduino - http://www.trobot.pl/Uklady-wejscia-wyjscia/Arduino-shields/Modul-I/O-V5

Co do obsługi komunikacji, to z punktu widzenia Arduino jest kompletnie obojętne, czy będziesz się łączył przez BT, czy przez kabel.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Bardzo dziękuje za odpowiedzi 🙂

Faktycznie ten sterownik co przedstawił Mirekcz wydaje się być bardzo fajny jak na początek i chyba się na niego skusze(ale jeszcze coś pokombinuje z potencjometrami) ze względu, że zostało mi już niewiele czasu a trzeba to jeszcze "skleić" 🙂

Jak mi to dobrze pójdzie to w wakacje zacznę coś samemu tworzyć jeśli chodzi o kwestię oprogramowania na arduino ewentualnie STM32F3 discovery.

Jeszcze raz, dzięki!

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.