Skocz do zawartości

Szybki Line follower


Le_Cheque

Pomocna odpowiedź

➡️Sabre

Zauważyłem, że przy swoim line followerze masz wyświetlacz. Ja myślałem, że mógłbym coś takiego zamontować w swoim projekcie. Za pomocą przycisków zmieniało by się prędkość silnika (obr./min.), a informacje wyświetlały by się na wyświetlaczu. Czy coś takiego jest trudne do zrobienia i zaprogramowania?

Link do komentarza
Share on other sites

W Bascomie to jest banał nie wiem jak w innych językach. Bascom ma polecenie dla wyświetlaczy alfanumerycznych ze sterownikiem zgodnym z HD44780, piszesz po prostu:

LCD XXX ' jeśli XXX jest jakąś zmienną to się wyświetli na wyśw.

lub:

LCD "tekst do wyświetlenia"

ściągnij z netu polski help do Bascoma tam wszystko jest opisane.

Link do komentarza
Share on other sites

Fakt, szybka, ale mając tylko dwa czujniki to mało może zrobić. Nie pokona zakrętu pod kątem 90 stopni, ani nie rozpozna zmyłki. Długo myślałem na ilością czujników i stwierdziłem, że 6 sztuk to będzie najlepsze rozwiązanie. Chce także (nie wiem czy uda mi się to zrobić, bo to raczej trudne) umieścić 3 diody (czerwoną, żółtą i zieloną), wyświetlacz i pilota. Dlaczego? Już wyjaśniam:

Gdy włączyłbym zasilanie zaświeciła by się dioda czerwona i włączyłby się wyświetlacz. Na wyświetlaczu pokazywały by się obroty silnika na minute i wykorzystanie jego mocy w procentach. Moc zwiększałbym lub zmniejszał przyciskami (dwoma) o 5 % (tak sobie wymyśliłem), i zatwierdzałbym 3 przyciskiem (teraz zapala się dioda żółta, ale nadal świeci się dioda czerwona). Pilotem uruchamiałbym robota na odległość (zapala się dioda zielona i robot rusza). Czyli diody działałyby jak sygnalizacja świetlna.

Po co pilot?

Nie po to by szpanować tylko ze względów "bezpieczeństwa". Gdyby zboczył z linii to po co miałbym go ganiać, wystarczyłoby, że wyłączę go pilotem lub gdy by miał uderzyć np. w ścianę podczas testów w małym pomieszczeniu wystarczyło by jedno kliknięcie.

Na razie nie mam pomysły na wygląd robota i mocowania kół oraz materiału z jakiego bym te koła zrobił, ale mam nadzieję, że coś wymyślę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na diodzie jest tez tłumaczenie na PL tego tekstu.

Generalnie to nie ma co uciekać od angielskiego, tylko trzeba go się nauczyć i każdy inżynier powinien go znać b. dobrze.

Czytając datasheet'y też będziemy czekać aż ktoś nam je przetłumaczy na PL?

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za link, już go przeglądałem czytając inne tematy o line follower'ach jak również ściągnąłem tłumaczenie tego tekstu wykonane przez trekera. Co do języka angielskiego to trochę u mnie cienko z nim (od 9 lat uczę się niemieckiego w szkole), ale na szczęście istnieje takie coś jak słownik, z którym się nie rozstaję i google. Niedawno ściągnąłem dokumentacje AT90S2313, ponieważ taki procesor dostałem od znajomego i zamierzam na początek nauczyć się programowania. Chcę wykonać projekt sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu, a później wykonać Led Cube.

Chciałbym również podziękować danielowi93 i trekerowi za napisanie tematu pt.: 10 najczęstszych błędów początkującego robotyka, po którego przeczytaniu uzmysłowiłem sobie, że nie można chcieć wszystkiego od razu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.