Skocz do zawartości

Ciekawe (nieoczywiste) przyrządy i narzędzia w Waszych warsztatach.


Szarry

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie 🙂

Nie jest to kolejny temat w stylu "Co kupić do warsztatu". Chodzi mi bardziej o oprzyrządowanie bardziej nietypowe, oryginalne... nie tak całkiem oczywiste.

Słowem wyjaśnienia: dorobiłem się pomieszczenia ok. 15m2, a że mam trochę czasu i zapału, to postanowiłem doposażyć swoje zaplecze o kilka przydatnych drobiazgów, skończyć parę rzeczy, które od zawsze odkładałem "na potem":

=> Kończę obudowę do zasilacza +/-12; +5; +3,3 VDC, z pomiarem temp. i regulatorem wentylatora.

=> Założyłem w zaślepionym oknie wentylator i gniazdo do podłączenia wyciągu oparów.

=> Planuję remont inst. el. (TN-S, rozsądna rozdzielnica, dobre oświetlenie)

... no i szukam inspiracji. Myślę o mierniku C + ESR, może jakiś stojak do szlifierki/wiertarka do PCB, wytrawiarka. No ale to wszytko jest bardziej oczywiste niżeli mniej...

Co ciekawego macie u siebie, o czym nie pomyślałem, a przydaje się? Najchętniej bym przyjął rozwiązania DIY, bo na nadmiar czasu cierpię trochę, ale to co "kupne" też może być.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze byłoby wiedzieć, czego kolega potrzebuje. Warsztat elektroniczny, a warsztat mechaniczny to dwie różne sprawy. W każdym razie elektronikowi na pewno przyda się sprzęt mechaniczny. Jednakże warto byłoby wtedy odizolować jakoś część elektroniczną od mechanicznej. Warto nabywać dobrych nawyków i zachowywać, jak najlepszą możliwą czystość w elektronicznym miejscu pracy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

elektronikowi na pewno przyda się sprzęt mechaniczny

To proste zdanie doskonale opisuje moje potrzeby. Pracownia definiowana jest na pracownię elektroniczną, ale czasem kawałek obudowy trzeba sklecić, czasem jakąś płytkę o fikuśnym kształcie popełnić.

No i jak to bywa, gdy ma się już miejsce pracy, to część zadań ze sfery ogólnomieszkaniowej się tam również przenosi.

O innym zamiłowaniu moim usłyszałem, że "browar to nie apteka; jedyną sprawą, którą warto z apteki zapożyczyć, to sterylność" - myślę, że ową sterylność warto związać również z elektroniką.

Jaki rodzaju izolacji Kolega ma na myśli? Umowna, jako dwa blaty, czy też starać się o jakieś przepierzenia? Szczytem marzeń byłyby pewnie osobne pracownie, ale to niestety przerasta moje możliwości 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja bym wykorzystał dwa blaty oddalone od siebie jak tylko się da. Dobrze by było w okolicy tego mechanicznego mieć możliwość swobodnego używania odkurzacza. W części elektronicznej pomyśl też o głębokich pułkach - takie narzędzia jak myjki, oscyloskopy czy zasilacze potrafią zajmować sporo miejsca.

Link do komentarza
Share on other sites

Im lepiej będziesz mógł odizolować część mechaniczną od elektronicznej tym lepiej. Dla mnie póki co najgorszy był pył przy cięciu laminatu i mikro-wióry przy cięciu plastiku i PVC.

Skoro kolega ma podobne potrzeby do moich, to mogę polecić m. in.:

- wiertarkę kolumnową (zwykła, najtańsza Dedra 7707 daje rady), bo jak przyjdzie do wiercenia metali, to dremel czy nawet zwykła wiertarka wymiękną. Natomiast takie cudeńko wchodzi wiertłem, jak w masło 🙂

- najpopularniejsze gwintowniki (dobrze jakby były lepszej jakości, bo posłużą lata), np. M2, M3, M4, M5, M8

- narzynki też mogą się przydać

- sporo osprzętu do multiszlifierki też się przyda

- imadło to podstawa. Dobrze jest mieć dwa lub więcej - jedno maszynowe + ślusarskie (obrotowe)

- kiedyś dorwałem po promocji stojak do wiertarek o średnicy montażowej 43mm za 40zł. Można sobie całkiem fajnie usprawnić życie jedną wizytą u tokarza i zamówienia odpowiedniej "przejściówki" na multiszlifierkę 😉

O całej reszcie to nawet nie będę wspominał, bo to już raczej oczywiste narzędzia 😉 Niestety praktycznie wszystko tutaj trzeba kupić.

Natomiast z elektronicznych:

- polecam zrobić/kupić organizer na elementy elektroniczne. Ja u siebie mam szafeczki z ponad 300 pudełek po zapałkach i bardzo sobie chwalę to rozwiązanie. Zrobiłem odpowiednie mocowanie do ściany i już w ogóle jest elegancko 🙂

- przydadzą się zwykłe organizery. W Marko można kupić takie całkiem fajne pudełka Patrola - Organiser 200 za niecałe 3zł. Ja u siebie mam ponad 20 takich i w sumie ciągle brakuje 😋

Na więcej nietypowych na razie pomysłów nie mam. Poza tymi to oczywiście przyda się oscyloskop, analizator stanów logicznych, regulowany zasilacz 0-30V 5A, multimetry, trzecia ręka, uchwyt do PCB (wbrew pozorom znacznie lepsze rozwiązanie od trzeciej ręki), cieniutkie pęsety, stacja lutownicza z regulowaną temperaturą (z termoparą), Hot-Air też się zda itd.

Generalnie doposażanie warsztatu na poważnie to są już są niemałe pieniądze. Na przestrzeni lat i tak będziesz dokupował nowy sprzęt, bo zawsze się coś przyda 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.