Skocz do zawartości

Poszukuję materiałów o robotach grających w piłkę


misiek123

Pomocna odpowiedź

Witam, nie wiem czy dobrałem dobry dział, ale nigdzie indziej nie znalazłem działu 'poszukiwania'

Mam do zrobienia prezentację taką na 10 minut o robotach grających w piłkę nożną. Poszukuję w związku z tym materiałów na ten temat. W sieci wyszukałem różne artykuły na ten temat, jednak żadne z nich nie dają mi takich informacji jakie mnie interesują. Chciałbym przekazać w takiej prezentacji taką bardziej specjalistyczną wiedze, mianowicie jakie algorytmy są tam wykorzystywane w tych robotach, to przecież bardzo skomplikowane, czujniki, reakcja na piłkę, jakiś algorytm gry zespołowej. Nigdzie niczego na ten temat nie widzę. Być może ktoś mógłby wstawić jakiś ciekawy link, byłbym bardzo wdzięczny.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie sprecyzowałeś o jakie dokładnie chodzi roboty -kroczące, jeżdżące? Tak się składa że istnieją zawody robotów piłkarskich dla jednych i drugich -RoboCup, których głównym typem rozgrywek są mecze z zasadami zbliżonymi do meczy piłkarskich. Zawody odbywają się w różnych klasach, a ich celem jest stworzenie do 2050 roku drużyny humanoidalnych robotów piłkarskich, która będzie wstanie wygrać z ludzką drużyną. Wśród dostępnych klas rozgrywek można wyróżnić:

-klasę robotów humanoidalnych (podzielone na trzy podklasy o różnych wymiarach maksymalnych),
-klasę robotów poruszających sie na kołach omnikierunkowych, w skład których wchodzi liga małych robotów piłkarskich SSL, w której koło naukowego do którego przynależę zamierza wziąć udział

Trochę informacji możesz znaleźć tutaj w języku polskim pod tym linkiem.

Cały proces zaczyna się od kamer umieszczonych nad boiskiem rejestrujących to, co dzieje się na nim. Obraz ten jest wysyłany do systemu wizyjnego SSLVision (przygotowanego specjalnie dla tych zawodów), którego zadaniem jest obliczenie pozycji robotów i piłki względem środka boiska. Odpowiednio przygotowane dane wysyłane są do komputerów zespołów, na których uruchomiona jest aplikacja sterująca robotami. Końcowym etapem jest wysłanie drogą bezprzewodową rozkazów do robotów.

Jak rozpoznawane są roboty? Każdy z nich ma znaczki o odpowiednich kolorach, na podstawie których zidentyfikować można drużynę oraz numer/rolę robota.

Na youtubie można pooglądać sobie filmiki z dotychczasowych edycji tych zawodów, np.:

Link do komentarza
Share on other sites

Potrzebowałbym więcej informacji, cięzko znaleźć coś konkretnego w sieci. Same krótkie ogólne artykuły.

Proszę o jakieś informacje, co do tego jak taki humanoidalny robot działa, jest programowany...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.