Skocz do zawartości

Sterownik silnika bezszczotkowego do quadrocoptera


MilordGibon

Pomocna odpowiedź

Witam, Panowie, mam pytanie - czy jest możliwość zbudowania sterownika do silnika bezszczotkowego do quadrocoptera na ATMEGA(8A)? Silnik obraca się z prędkością 10500 obrotów na minutę. Myślałem o użyciu BC817 NPN, IRF5305PBF i IRL8113PBF. Wyszło mi, że muszę zmieniać fazę co 5-6ms, a MOSFET N rozładuje się w 1ms i naładuje w ten sam czas, jednak w MOSFET P mogę wpakować, jaką mi się podoba moc, ograniczoną przez tranzystor.

Co o tym myślicie? 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, jest taka możliwość. Nie wiem czy akurat na tych elementach, ale tak - ludzie generalnie opanowali to zagadnienie. Do tego stopnia, że dedykowane do wielokopterów szybkie regulatory 3F z częstotliwością PPM 400Hz produkuje się masowo i sprzedaje w detalu poniżej 40PLN:

http://abc-rc.pl/Emax-Simonk-ESC-12A

a mniejsze, do mniejszych latadeł jeszcze taniej.

Widzę, że musisz jeszcze dużo o sterowaniu silników 3F się dowiedzieć (bo załączanie tranzystora przewodzącego kilka A w milisekundę zabije go po sekundzie takiej pracy) i to akurat może być niezła inwestycja w siebie, ale czy naprawdę jesteś w stanie poświęcić kilka miesięcy swojej pracy na zrobienie czegoś co jest dostępne za 1/100 Twoich nakładów? Chcesz to produkować i musisz mieć własny projekt czy liczysz, że coś tu oszczędzisz przy 4 sztukach? Na czym?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie chcę oszczędzić, jestem skory wydać nawet więcej, chodzi mi jedynie o naukę sterowania takim silnikiem. Mógłbyś podrzucić mi coś typu jakichś wyjaśnień bądź przykładów metod sterowania takim silnikiem? Będę bardzo wdzięczny.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie licząc zalewu mniej lub bardziej amatorskich opracowań regulatorów 3F, producenci mikrokontrolerów i innych elementów biorących udział w temacie "motor control" mają dużo literatury na ten temat. Co prawda każdy ciągnie w swoją stronę, ale podstawy i teoria są przecież wspólne. Spróbuj tego:

Microchip - teoria od zera.

Texas Instruments - trochę niżej pod rysunkiem jest tabelka "application notes".

Allegro Micro - gotowe drivery niedużych silników

Jednak chyba najwięcej będzie na stronie www.atmel.com - przeszukaj ją pod hasłem BLDC. Wiele fajnych not aplikacyjnych do różnych AVRów kręcących tymi silnikami plus duża dawka teorii.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.