Skocz do zawartości

Sprawdzanie czasu obiegu pętli


Harion

Pomocna odpowiedź

Witajcie.

Mam do was takie pytanie, w jaki sposób możliwie najszybciej i najwygodniej sprawdzilibyście czas obiegu pętli głównego programu bądź jakiejś funkcji? Zrobiłem pewien program i teraz przyszła pora na jego optymalizacje, czas obiegu jest mi bardzo potrzebny dlatego też kieruję się z tym pytaniem do was. Mam pomysł taki, że można by użyć jakiegoś licznika/timera który zerowałby się na początku programu, a na jego końcu wartość zapisywana była by do jakiejś zmiennej i ustawiana na port bym mógł po stanach logicznych odczytać wartość binarną, macie może jakiś lepszy sposób?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja robiłem tak, że uruchamiałem licznik na początku interesującego mnie kawałka kodu a na jego końcu go zatrzymywałem. Oczywiście dzielnik był tak dobrany do zegara, aby uzyskać jak największą ilość zliczeń, ale żeby nie doszło do przepełnienia. Na koniec wyświetlałem sobie wynik na lcd, można też wysłać przez RS na jakiś terminal w komputerze, a można tak jak napisałeś wystawić wynik w postaci binarnej na jakimś porcie, ale wtedy masz albo ograniczenie do 1 bajta, albo dzielisz wynik na kilka części i wystawiasz na kilku portach. Oczywiście sposób z lcd czy RSem jest dużo prostszy 🙂.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czyli pozostaje wykorzystanie Timera, tak jak mówiłeś. Z czym konkretnie masz problem, z wyciągnięciem "wyniku"? Najprościej chyba będzie wykorzystać debuger/LCD/UART.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czyli pozostaje wykorzystanie Timera, tak jak mówiłeś. Z czym konkretnie masz problem, z wyciągnięciem "wyniku"? Najprościej chyba będzie wykorzystać debuger/LCD/UART.

Odnośnie debuggera masz na myśli załatwienie programatora na rx/tx i wyświetlaniu wyników w jakiejś konsoli na komputerze? Jest gdzieś jakiś poradnik odnośnie używania tego? Chyba zakupiłbym taki programator bo z tego co widzę, jest on bardzo przydatny

Dzięki za odpowiedzi

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.