Skocz do zawartości

[Micromouse] Prośba o sprawdzenie schematu


Dymek_117

Pomocna odpowiedź

Poprawiłem wszystko i schemat wydaje się być gotowy. Pojawia się jedna problem przy projektowaniu PCB, nie jestem w stanie tak przeprowadzić ścieżek, by się nie krzyżowały. Wynika to zapewne z mojego ubogiego doświadczenia z Eaglem 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Przecież w ramce "Enkodery Optyczne" nie chodziło jedynie o geometryczne odwrócenie tego fragmentu schematu tylko o to, że zasilania są zamienione elektrycznie. Teraz też, przyjrzyj się.

10 czy 20mA prądu pobierane z jednego wyjścia procesora nie zniszczy. Ponieważ jednak porty mają (jeśli dobrze pamiętam) lepszą wydajność prądową w stanie niskim, warto odwrócić sterowanie tych pięciu diodek tak, by były na stałe podłączone anodami do plusa a katody załączane stanem niskim portu.

Wyprowadzanie złącz nic nie kosztuje a kiedyś w wolnej chwili możesz po prostu podłączyć do nich nowe czujniki. Nie musisz budować nowego robota, by poważnie rozszerzyć możliwości obecnego. Dziwne jest takie samoograniczanie się z powodu "bo tego jeszcze nie umiem", bo przecież złącze chyba wstawić umiesz. Gotowa pytka z kostką magnetometru kosztuje kilkanaście złotych a pełna jednostka inercyjna (akcelerometr, magnetometr, żyroskop) pewnie za 100 da się kupić. 4 druty i podłączone. Co z tego, że nie dzisiaj nie masz pojęcia jak tego użyć? Za chwilę, gdy obecne problemy pokonasz będziesz chciał czegoś więcej a wtedy takie umieszczone "za wczasu" złącza będą ja znalazł. Nie budujesz urządzenia, które musi być uszyte dokładnie na miarę i każdy niepotrzebny element więcej to strata pieniędzy, bo produkcja 10 tys sztuk jest na to czuła. Myśl dokładnie odwrotnie: wstawiaj na płytkę wszystko co Ci przyjdzie do głowy a czego jeszcze nie poznałeś. Forum pomoże podłączyć to dobrze 🙂 a mając gotowy sprzęt bardzo szybko opanujesz jego obsługę programową. Plus kolejny punkt dopisany do Twojego zawodowego CV 🙂 A jeśli odpuścisz i uznasz, że to nie jest Twoje ulubione zajęcie, stracisz kilka wlutowanych goldpinów - moim zdaniem koszt do przyjęcia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie, w diodach pomylona anoda z katodą. Podobnie przy tranzystorach emiter z kolektorem.

Na dobrą sprawę będą to gotowe transoptory, więc muszę przejrzeć ich notę i podczas projektowania PCB zwrócić uwagę na bieguny no i oczywiście wymiarowanie.

Będę się musiał pilnować przy lutowaniu.

Pomyślę o modułach komunikacji zewnętrznej. Podoba mi się szczególnie pomysł z żyroskopem, jako że podobny moduł ( żyroskop + akcelerometr + magnetometr + wysokościomierz ) chciałem wypróbować w moim następnym projekcie. Być może będzie to platforma balansująca, być może dron, ale dość już offtopu.

Dziękuje Panowie za pomoc, bez was daleko bym nie zaszedł i na pewno na długie godziny utknąłbym w miejscu.

Jeśli ktoś zauważy jeszcze jakieś nieścisłości na płytce ( poza enkoderami optycznymi ) proszę śmiało strzelać, jako że w przyszłym tygodniu planuję wytrawić płytkę 🙂

BTW. Pytanie trochę spoza tematu - czy ktoś wycinał skomplikowane kształty w laminacie? Da się to zrobić ręcznie czy może skorzystać z usług zakładu oferującego jakiś laser lub wycinarkę CNC?

Link do komentarza
Share on other sites

BTW. Pytanie trochę spoza tematu - czy ktoś wycinał skomplikowane kształty w laminacie? Da się to zrobić ręcznie czy może skorzystać z usług zakładu oferującego jakiś laser lub wycinarkę CNC?

Zależy jak bardzo skomplikowane. Ja kiedyś robiłem ręcznie wiele części w taki sposób. Wystarczy nakleić wydruk z kształtami i można ręcznie ciąć 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Laminat ciąłem nożycami do blachy, nożykiem tapicerskim i drobnym brzeszczotem, wszystko wycięte zgrubnie a potem dokładniejsza obróbka na szlifierce stołowej (polecam, pięknie idzie!), papierze ściernym i pilnikach.

Polecam, taką kombinację narzędzi, można wyciąć niemal wszystko!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.