Skocz do zawartości

Sterowanie silnikiem 4.2V 2.2A


MrBroccoli

Pomocna odpowiedź

Cześć.

Mam silnik 4.2V 2.2A i chciałbym nim sterować za pomocą sygnału PWM (Arduino MINI).

Znalazłem L298 (http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00000240.pdf), lecz jest to pełen mostek, a ja nie muszę sterować silnikiem w dwie strony - będzie się on kręcił tylko w jednym kierunku.

Moglibyście mi coś polecić?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeden tranzystor oczywiście do sterowania jednokierunkowego wystarczy, ale jeśli nie jesteś straszliwie ograniczony miejscem, znajdź coś w większych obudowach. Maksymalny prąd drenu wynika najczęściej z możliwości rozpraszania mocy. Te które znalazłeś mają prądy tylko troszeczkę większe od tego co potrzebujesz, a są one określane dla bardzo dobrych warunków chłodzenia. Ponieważ na pewno nie chcesz przeprowadzać szczegółowej analizy termicznej swojego drivera (łącznie z położeniem i szerokością ścieżek, grubością folii miedzianej i samego laminatu itp) ani nie chcesz nerwowo sprawdzać palcem temperatury obudowy, to nie projektuj "na styk". Przecież za te same pieniądze leżą obok tranzystory w SO-8, SOT-89 czy SOT-223 nie mówiąc już o DPAK. Możesz kupić coś na 8, 12A czy 20A i spać spokojnie. Na maluchy w SOT23 (a zdaje się, że pokazałeś coś nawet w TSOP6) trzeba bardzo uważać. Po co, jeśli nie musisz?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

marek1707, czytałem jeszcze wczoraj i zastanawiam się czy nie powinienem wziąć tranzystora nie-MOFSET - bipolarnymi chyba łatwiej jest się obsłużyć. A taki BD911 http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00001277.pdf ? Obudowa TO220.

Jak rozumiem 5V PWN arduino by dało radę?

Ciągła praca silnika może trwać do 20 minut.

Link do komentarza
Share on other sites

W takiej aplikacji to naprawdę nie ma znaczenia. Można by tu wymieniać zalety i wady jednych i drugich a tak naprawdę możesz to zrobić i na MOSFETach i na bipolarnych i w obu przypadkach zadziała i będziesz zadowolony.

Ja bym wybrał te pierwsze z następujących powodów:

- Z uwagi na sterowanie napięciem nie wymagają prądu bramki a więc nie wysysają prądu z portu procesora. Twój BC911 przy prądzie kolektora 2A będzie miał wzmocnienie w okolicach 100 (optymistycznie), czyli będziesz musiał mu wpychać do bazy min. 20mA a żeby być pewnym, że wejdzie w nasycenie, to pewnie i 30-40. I to niezależnie od tego jaki prąd wyjściowy do silnika akurat płynie. To czyste marnotrawstwo a poza tym przekracza możliwości procesora. Czyli kolejny mały tranzystor jako driver drivera?

- Nawet w nasyceniu bipolarny tranzystor mocy będzie miał napięcie Uce(sat) rzędu 0.2-0.3V a to przy zasilaniu kilku V jest znaczącym ułamkiem i stratą. Niskonapięciowy MOSFET załączany poziomami logicznymi będzie miał w tych samych warunkach Rds(on) rzędu 0.02Ω co przy 2A przekłada się na napięcie 40mV.

- Jeśli wybierzesz dobrze i nie będziesz z PWM szalał na dziesiątkach czy setkach kHz, możesz chyba pogodzić się z dodatkowymi (niewielkimi) stratami od czasów przełączania i nie potrzebujesz drivera bramki więc ten koszt też odpada.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście tak, ale jeśli nie masz go w szufladzie, to specjalne kupowanie aż tak dużego tranzystora do jednak dość małych silniczków jest lekką przesadą.

Może weź takie coś w SO8:

http://www.tme.eu/pl/details/irf7413zpbf/tranzystory-z-kanalem-n-smd/international-rectifier/

lub coś takiego w SOT223:

http://www.tme.eu/pl/details/irll2703pbf/tranzystory-z-kanalem-n-smd/international-rectifier/

Oba sterują się ładnie z 5V, są tanie i mają wystarczająco duże obudowy by przeżyć nawet zatrzymanie silniczka i jego prąd zwarciowy do czasu wyłączenia zasilania.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.