Skocz do zawartości

Zasilanie wzmacniacza operacyjnego LM324N


dusi007

Pomocna odpowiedź

Witam!

Chciałbym się upewnić co do zasilania tego układu. Mianowicie po podłączeniu do zwykłego zasilacza z masą i + wzmacniacz nie działa prawidłowo. Doszukałem się informacji że należy zastosować zasilanie symetryczne. Dołączam specyfikacje urządzenia czy mógłby ktoś poświęcić minute i utwierdzić mnie w tym przekonaniu ?

http://foto.prosta.pl/pdf/lm324.pdf

i tu druga tego samego układu

http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet2/9/0oa8seftq8d6peigox0lrx6e9wwy.pdf

Z góry dziękuje !

Link do komentarza
Share on other sites

Nie pokazuj tutaj danych katalogowych wzmacniacza, bo to jest ogólnodostępne tylko schemat swojego układu. Sam wzmacniacz może być zasilany symetrycznie bądź nie, a zależy to od konkretnej aplikacji. Dawaj schemat.

EDIT: Schemat, oraz założenia: co to ma być, z czego zasilane, jakie będą sygnały wejściowe (co będzie sterowało wejściem), jakie wyjściowe (co będzie obciążało wyjście) i jakiego zachowania oczekujesz po układzie.

Link do komentarza
Share on other sites

wzorowałem się na tym filmiku:

ten układ w minucie 10. Zbudowałem taki sam i nie działa w prawidłowy sposób..

[ Dodano: 02-07-2015, 14:57 ]

Tz podawalem 2V do wejscia + wzmacniacza. I wedlug filmu w miejscu oznaczonym czarna duza kropka ma byc 3 krotne wzmocnienie napiecia pradu.

Link do komentarza
Share on other sites

Acha, czyli na razie niczego konkretnego nie budujesz tylko próbujesz sprawdzić teorię w praktyce. Zadałem Ci kilka pytań a Ty wrzuciłeś schemacik nie pisząc dokładnie o co chodzi. Czy naprawisz zdalnie mój samochód gdy powiem, że generalnie nie rusza z miejsca? Nie? To dlaczego oczekujesz, że ktoś z nas jest wróżbitą i domyśli się co to znaczy "..nie działa w prawidłowy sposób"?

Nie jesteś pierwszy i nie ostatni który prosi tu o poradę, ale naprawdę warto przeczytać jakieś wskazówki (albo choć zastanowić się chwilę) jak ułatwić nam, odpowiadającym zadanie. Bądź profesjonalistą od początku swojej zabawy w elektronikę i podawaj wszystko co wiesz o układzie. Nawet to, co wydaje Ci się nieistotne, bo przecież nie masz kompetencji by określać co jest ważne a co nie. Jeśli masz choćby miernik, to pomierz wartości napięć (nie: napięć prądu) w kilku punktach układu i opisz dlaczego wydają Ci się dziwne. Żeby to zrobić musisz choć trochę rozumieć jak układ działa i wiedzieć jakie wartości być powinny. To najlepsza droga do wypracowania własnych wniosków.

Układ jest prosty jak cep (a przynajmniej jedna z jego części). Jeżeli zasilisz go niesymetrycznie np. z 5V, to przy pokazanych wartościach oporników na wyjściu powinno być zawsze 3x większe napięcie niż na wejściu przy założeniu, że nie przekroczyłeś możliwości wzmacniacza. A więc napięcie wejściowe jest dodatnie a żądane napięcie wyjściowe jest mniejsze od 5V o jakieś 1.5V (czyli max. ok. 3.5-4V) bo tylko tyle może na wyjściu ten wzmacniacz dać w tych warunkach zasilania. Tak więc dopóki na wejście podłączysz co najwyżej 1.5V na wyjściu napięcie powinno być 3x większe z dokładnością do tolerancji rezystorów. No i kolejny warunek: nie pomyliłeś wyprowadzeń układu. W następnej iteracji pokaż na schemacie napięcia, podaj warunki w jakich je mierzyłeś oraz wrzuć prawdziwy schemat montażowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Masz racje popełniłem kompletny idiotyzm bo nie napisałem na czym właściwie polega problem, wybacz śpieszyłem się wtedy i wydawało mi się to wystarczające.

Więc tak przesyłam zdjęcia układu, profesjonalnego grafu nie umiem wykonać ale postaram się przedstawić problem bardzo przejrzyście.

Zasilanie układu stanowi zasilacz z ładowarki wkrętarki, na obudowie jest wyjście 12 V ale rzeczywiście jest to 16, oraz natężenie 400 mA.(Kabel zielony to + kabel biało-zielony -).

No i nie następuje żadne wzmocnienie, nie wiem czy popełniłem błąd czy co, ale w teorii napięcia na wejściu + i - wzmacniacza powinny dążyć do wyrównania czyli na jednym i drugim powinno być 1 V (tyle podaje z Ardurino portem analogowym (wartość 51)). Natężenie wyjścia z Ardurino to ok. 40 mA (nie mierzyłem dane z Botlandu ale pewnie wartość nie bedzie znacznie odbiegała od tej).Na wejściu (+) jest 1 V bo go tam podaje bezpośrednio z kabla ale na (-) nie ma nic, na wyjściu wzmacniacza też cisza. Napiecie badam w ten sposob ze jedna końcówkę multimetru wkładam do masy Ardurino a druga badam układ.

Zdjęcie

1

Zdjecie 2

Dzięki za poświęcony czas marek.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie ! Dzięki !

Multimetr daje odczyt 2,24 V myślicie że to może zawierać się w granicach błędu ?

Odczyt brałem bezpośrednio z pinu "nad" wyjściem pojedynczego wzmacniacza na płytce stykowej.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, to nie jest dobry wynik. Jeżeli niczego więcej nie spaprałeś a oporniki rzeczywiście mają wartości jak na schemacie to na wyjściu powinno być 3V ± jakieś 0.1V wynikające główne z tolerancji rezystorów. Szukaj dalej. Mam obawy co do zasilania takiej elektroniki z czegoś od wkrętarki. Dopóki nie masz oscyloskopu i nie możesz sprawdzić co się tak naprawdę dzieje w układzie, musisz wierzyć przynajmniej temu co masz. A zasilacz od narzędzi nie jest tutaj autorytetem. Już zwykły akumulator, koszyczek z kilkoma paluszkami lub nawet bateria 6F22 (9V) będą lepsze. Dają na pewno prąd stały mierzalny multimetrem. Tutaj, przy jakimś prostowaniu bez filtrowania miernik może pokazać np. 12V a naprawdę dostajesz średnią z czegoś co ma ma chwilowo od 0 do 18V. Jeśli chcesz coś zrobić i mieć z tego satysfakcję, nie trać czasu na takie bzdury. Porządny sprzęt to podstawa: zasilacz, miernik, jakaś sonda logiczna, kiedyś tam oscyloskop itp. Na to wydaj pierwsze pieniądze a nie na płyteczki stykowe czy jakieś Arduina.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyż nie tak właśnie jest ten układ obecnie zasilany? Sposób zasilania wzmacniacza definiuje zakres napięć przetwarzanych przez stopień. Jeżeli potrzebujesz minusów na wyjściu, to musisz takim minusem zasilać wzmacniacz. Jeśli wystarcza Ci zakres tylko napięć dodatnich, wystarczy zasilać z samego plusa. Pomijam kwestie błędów wzmacniacza związanych z tłumieniem napięć wspólnych (CMRR).

A z resztą to już delikatne wykopalisko. Wzmacniacze operacyjne w swojej najprostszej wersji chyba pokonały Autora wątku.. 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.