Skocz do zawartości

Robot Tars z filmu Interstellar


kowalskibear

Pomocna odpowiedź

Witam

Chciałbym wykonać mechaniczny model robota Tars złożonego z trzech modułów. W środkowej, najszerszej części znajdowałby się mechanizm i zasilanie (ewentualnie diody podświetlające imitowany wyświetlacz). Wysokość złożonego, stojącego modelu będzie miała maksymalnie 30 cm ( proporcje robota to odpowiednio powtarzalny moduł kwadrat). Model będzie wykonany z 3mm, dokładnie dociętej plexi. Czy możliwe i sensowne jest zastosowanie silnika krokowego do tego, żeby robot poruszał się w taki sposób jak na załączonym gifie? To jest mój start w temacie robotyki. Na cały pomysł chcę poświęcić tyle czasu ile będzie trzeba żeby dobrze wykonać model, będę zgłębiał problem mechanizmu ale potrzebuje wskazówek na początek.

tarswalk.gif.b6f753d66502fd7a9d19a74d6235ea45.gif

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety, ten projekt robota, podobnie jak cała reszta filmu Interstellar, jest całkowicie wyssany z palca i niemożliwy w świecie rzeczywistym (tak, wiem, wszystko jest możliwe, jak sie w tym kierunku rzuci wystarczająco dużo gotówki).

W filmie zastosowano modele komputerowe oraz kilka różnych modeli robota -- w różnych scenach. Każdy z nich ma inaczej rozmieszczone elementy ruchome i porusza się inaczej. Nie da się w praktyce zbudować robota, który by jednocześnie miał wszystkie te możliwości.

Chód tego robota także jest kompletną bzdurą wyrenderowaną na komputerze. Żeby robot mógł się przemieszczać w ten sposób, musiałby mieć albo ruchome punkty polączenia nóg, albo bardzo dużą masę przemieszczającą się swobodnie wewnątrz (co nie wyjaśnia jakim cudem w filmie ten robot robi to bez grawitacji).

Link do komentarza
Share on other sites

Nawet na tym animowanym gifie widać, że robot ma tylko dwa punkty/linie podparcia. Jedną ma część główna, drugą mają nogi. Jak Twoim zdaniem miałby przerzucić nogi z tyłu na przód będąc w pozycji X? Musiałby te nogi unieść do góry by oderwały się od podłoża.

Jeśli chcesz zbudować takiego robota to polecam 3ds max 😉

Ewentualnie trochę stolarki.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.