Skocz do zawartości

Kilka pytań przed budową robota


skax

Pomocna odpowiedź

Cześć, chce przystąpić do budowy robota wielozadaniowego w celach edukacyjnych i mam kilka pytań, które mnie nurtują :

1. Podwozie i ramę chcę zrobić z profili alu i pleksi - da się to ciąć jakoś ręcznie czy muszę zaopatrzyć się w zestaw np. Proxxona ? A może wysłać modele jakiś firmom, które mi wytną/wyfrezują z blachy ? Koszt orientacyjny takich manewrów ?

2. Płytki z elektroniką - z przewlekanym nie byłoby problemu, jednak żeby zmniejszyć rozmiary pomyślałem o robieniu smd ( nigdy się jeszcze za to nie brałem ),lecz tu też mnie zastanawia, czy ogarnę to ze zwykłą kolbową lutownicą, którą robiłem przewlekane elementy ? Szukałem kitów do nauki smd, ale chyba brak.

Po prostu nie mam tyle funduszy, żeby dodatkowo kupować stacje lutownicze czy hot airy.

3. Jeśli robiłbym smd to płytki wytrawiać lepiej samemu czy zamawiać w firmach i potem tylko samemu polutować?

4. Elektronika - chciałbym testować/zastosować jak najwięcej czujników i modułów - da radę obsłużyć wszystko jednym prockiem ( AVR ) czy dodać jakiś mniejszy w celu obsługi komunikacji ( BT, IR, GPS ) ?

5. Zawieszenie - widziałem, że większość robi po prostu zawieszenie sztywne. Czytałem na forum, że stosowanie amortyzatorków w robotach przy takich prędkościach jedynie pogarsza sprawę i rozwiązaniem może być biegunowe zawieszenie. Stosował ktoś ?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

2. Płytki z elektroniką - z przewlekanym nie byłoby problemu, jednak żeby zmniejszyć rozmiary pomyślałem o robieniu smd ( nigdy się jeszcze za to nie brałem ),lecz tu też mnie zastanawia, czy ogarnę to ze zwykłą kolbową lutownicą, którą robiłem przewlekane elementy ? Szukałem kitów do nauki smd, ale chyba brak.

Po prostu nie mam tyle funduszy, żeby dodatkowo kupować stacje lutownicze czy hot airy.

Jasne, że dasz radę, warto jednak zaopatrzyć się np. w topnik w żelu, oraz plecionkę. Polecam porozglądać się po filmikach na youtubie, gdzie znajdziesz dużo wskazówek jak przylutować i odlutować takie elementy

3. Jeśli robiłbym smd to płytki wytrawiać lepiej samemu czy zamawiać w firmach i potem tylko samemu polutować?

Jeżeli masz fundusze i jesteś pewny że projekt Twojej płytki jest poprawny, to oczywistym jest że lepiej to zlecić firmie. Prototypy warto jednak wykonywać samemu ze względu na koszt i czas. Nawiązując jeszcze do punktu pierwszego - w przypadku korzystania z elementów przewlekanych dość uciążliwe jest wykonywanie xxx otworów na płytce. Moim zdaniem zatem warto zatem przejść na SMD, prototypy wykonywać samemu, a ostateczne wersje zlecić firmie (jeżeli budżet nie stanowi problemu).

4. Elektronika - chciałbym testować/zastosować jak najwięcej czujników i modułów - da radę obsłużyć wszystko jednym prockiem ( AVR ) czy dodać jakiś mniejszy w celu obsługi komunikacji ( BT, IR, GPS ) ?

Powinieneś wypisać sobie konkretnie co chcesz wykorzystać i następnie sprawdzić, czy procesor który chcesz użyć posiada odpowiednią ilość interfejsów i innych potrzebnych układów. Jeżeli nie posiada to wtedy trzeba kombinować

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Pomógł 😉 ! Dziękuję !

Oglądałem filmiki na yt odnośnie smd - najpierw chyba przetestuję i tak na płytce lutowanie różnych elementów. Tylko boję się starcia z układami scalonymi. Tam to te nóżki są w odległościach tak małych od siebie, że aż strach ..

A już co do projektowania takiej płytki smd - taka sama technologia jak przewlekane ? Eagl + laminat ?

Link do komentarza
Share on other sites

Technologia jak najbardziej ta sama, po prostu zamiast otworów masz pady (pola lutownicze) do których lutujesz elementy. Jak zrobisz odpowiednio duże to z lutowaniem nie będzie problemu. Osobiście przed wykonaniem takiej płytki drukuje ją sobie na kartce w skali 1:1 i sprawdzam czy wszystko się zgadza (pod względem lutowania). Powodzenia 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A jak radzisz sobie z układami mającymi nóżka przy nóżce ? Bo tu już ciężko pojedynczą nóżkę lutować.

Na filmikach to oni dają chyba ten topnik w żelu i jadą minifalą ..

Link do komentarza
Share on other sites

Najpierw pokrywam pady cienka warstwą cyny a potem lutuję do tego scalak. Moja stacja lutownicza (zd-98) nie jest szczytem techniki, ale daje radę. Jak pojawi się zwarcie to topnik+jakiś cienki drucik i usuwam. Domowymi sposobami da się spokojnie takie rzeczy przylutować, trzeba jednak czasami trochę zachodu i cierpliwości

Link do komentarza
Share on other sites

skax, typowo ręcznie będzie dość ciężko - jakieś narzędzie typu frezarka, mała szlifierka by się przydało. Jednak, jeśli chcesz, to cieniutka piła (włosowa) i jedziesz 😉 Wszystko można wtedy wyciąć.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.