Skocz do zawartości

Switch z PWM - łódź autonomiczna na podstawie łodzi RC


Jendk3r

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich! To mój pierwszy post.

Buduję aktualnie łódź autonomiczną. Jako układ nadrzędny do sterowania chciałbym użyć aparatury RC, jako układ podrzędny - sterowanie z Raspberry Pi. W celu wyboru aktualnego źródła sterowania na silniki i serwo chciałbym użyć jeden z kanałów z odbiornika aparatury - 1 radio i 0 - Raspi. Potrzebowałbym dwa układy przekazujące sygnał PWM z Raspi albo z aparatury RC - jeden do przekazywania sygnału na silniki, drugi na serwa. Czy jest jakiś gotowy układ do takiego zastosowania? Sam myślałem taki układ zrobić za pomocą dwóch bramek AND i jednej XOR (jeśli mamy dwie jedynki to błąd i należy odciąć zasilanie silników), jak poniżej. Pytanie tylko czy bramki będą do tego dobre? Nie wiem czy prędkość zmian sygnału PWM nie będzie dla nich zbyt duża (zakładam że to ma znaczenie).

Będę wdzięczny za pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jako przełącznika z 2 linii na jedną możesz użyć np. 4 bramek NAND (są w jednej obudowie i kosztują 0.50zł: 74HC00) lub jednego ze stu innych sposobów zrobienia takiego układu. Wystarczy zapytać o hasło "2-to-1 multiplexer". W Twoim jednak przypadku, skoro masz do przełączania kilka sygnałów PPM najprostszym będzie użycie gotowego scalonego multipleksera 74HC157. Za pomocą jednego wejścia przełączasz w nim na raz 4 tory:

http://www.tme.eu/pl/katalog/#search=hc157

Jednak dużo trudniejszym zadaniem jest wypracowanie sygnału sterującego, jeżeli ma on pochodzić również z odbiornika RC. Sygnał PPM który normalnie prowadzisz do serwa czy ESC musisz teraz zamienić na stały stan 0/1 w zależności od długości impulsu. Można to zrobić na piechotę (zapytaj o hasło "RC switch" i obejrzyj schematy) lub kupić gotowca w sklepie dla modelarzy. Oni mają podobny problem gdy muszą np. zapalić światła w samolocie, zrzucić spadochroniarza lub zasobnik z cukierkami:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__12615__Multi_Remote_Receiver_operated_on_off_Switch.html

Ten jest dość wypasiony jak na Twoje potrzeby, ale nie wiem czy ktoś robi jeszcze 1-wyjściowe switche RC.

Dopiero sygnałem wyjściowym z takiego przełącznika RC możesz sterować wejście adresowe multipleksera i przełączać źródło pozostałych sygnałów między odbiornikiem a komputerem pokładowym.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.