Skocz do zawartości

Automatyczny przejazd kolejowy do LEGO


daro33

Pomocna odpowiedź

Witam.

Szukam pomysłu jak wykonać automatyczne szlabany kolejowy. Szlabany do kolejki LEGO. Nie chcę do tego wykorzystać drogich elementów lego,tylko zastąpić czujniki LEGO, Sterownik tańszymi podzespołami. Myślałem o czujnikach fotodiody itp. Tylko czym to wysterować tak aby w momencie nadjechania pociągu szlaban opuszczał się w momencie zjazdu z przejazdu szlaban wracał do swojego położenia. Wykorzystać do tego przekaźniki ? Czy też może zakupić gotowy układ np z AVT 5287.

Znalazłem film z konstrukcją na arduino. Na filmie jest wszystko bardzo rozbudowane. Chcę tylko i wyłącznie urchamiać i zwalniać szlaban.

https://www.youtube.com/watch?v=Y WSGljVTmA#t=74

Chciałbym zrobić coś bardziej prostego,ale również na zasadzie aby szlabany opuszczały się i wracały po czasie. Taki układ też mnie ciekawi

tylko czym zastąpić zworki.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, tak, już rozumiemy co chcesz zrobić: szlaban do kolejki i sterownik do niego, ale wciąż nie wiemy co już masz i co umiesz. Czy dysponujesz gotowym szlabanem, czy będziesz go dopiero budować? Jeśli gotowy, to jak sterowany? Czy jest w nim zwykłe, gołe serwo czy już wejście sygnału DCC? A może w ogóle chcesz samodzielnie zbudować całą zaporę od zera? Czy rozumiesz jak działają serwomechanizmy? Czy jesteś w stanie zaprząc do tego mikrokontroler, napisać program i go odpalić czy oczekujesz bardziej rozwiązania "sprzętowego" z tranzystorów, ew. bramek czy przerzutników itp? Skoro masz coś zrobić, to nasze porady muszą być przycięte do Twoich obecnych umiejętności.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy mógłbyś napisać jak to zrobiłeś? Arduino, zwykły, modelarski spowalniacz serwa czy własny projekt od zera? Jaki czujnik? Może komuś się przyda, potomność będzie wdzięczna 🙂

Ja skończyłem swoją "Drogę LEGO" na kilku zestawach Technics, ale nigdy kolejki nie mieliśmy. Jak działają pociągi LEGO? Jak są zasilane? Czy jest jakieś sterowanie? Czy można zdalnie wpływać na bieg lokomotywy? Zatrzymać ją na stacji? Zwrotnice itd? Czy jest coś w rodzaju DCC?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.