Skocz do zawartości

Zasilanie do dużej liczby serw


sobolek

Pomocna odpowiedź

Witam.

Jestem nowy na forum ale w związku z nowym projektem pewnie zacznę gościć tutaj częściej 🙂

Prądy nie są moją mocną stroną i stąd moje pytanie do Was.

Czy moglibyście podpowiedzieć mi jak rozwiązać kwestię zasilania do robota który używa płytki Arduino Mega i.... 18 serw? 🙂 Tak, osiemnaście, nawet nie pytajcie co robi. Potrzebuję zasilania atomowego czy silniki z nowych samochodów tesli wystarczą?

Tak na poważnie, da się to rozwiązać za pomocą baterii ? Zasilanie musi być oddzielne dla arduino i serw czy da się to jakoś pożenić ? Projekt mocno budżetowy z racji prototypu. Używane serwa [ebay].

Z góry dziękuję za sugestie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz na raz mieć i 100 serwomechanizmów, ale dopóki nic nie robią, prądu wiele ciągnąć nie będą. Ja stawiam, że te Twoje maluchy po włączeniu biorą kilkanaście mA - powiedzmy 15. Gdy poruszają się na pusto - jakieś 200-250mA. Gdy będą mocno obciążone - powyżej 0.5A. To teraz sam sobie (i nam) odpowiedz ile prądu potrzebujesz? Wszytsko zależy od tego w jakim trybie będzie Twoja konstrukcja pracować. Zakładając najgorszy przypadek: mamy 18*0.6A=11A. Taki prąd to bierze ze swojego akumulatora średni quadrocopter, więc to żaden wyczyn. Tutaj będziesz miał jeszcze po drodze przetwornicę 12V→6V więc prąd akumulatora LiPol 3S będzie 2 razy mniejszy. Na akumulatorze 2200mAh (ani duży ani mały, maks. prąd rozładowania 40A) teoretycznie będziesz mógł w tym stanie utrzymać to swoje coś przez 24 minuty. Piszę teoretycznie, bo plastikowe serwa spalą się przy takim obciążeniu po 2 minutach. W końcu będziesz w nie pchał 11A*6V=66W. Wypada po 66W/18=3.6W ciepła na serwo - żadne tej wielkości (i w tej cenie) tego nie wytrzyma. Z pewnością naprawdę serwa w większości nie będą tak obciążone i średnio pobierany prąd będzie pewnie oscylował w granicach 1-3A a to już znacznie spokojniej.

Oczywiście będą musiały być połączone wspólną szyną zasilania do dużej, np. 12A przetwornicy obniżającej. Zasilanie komputerka może spokojnie pójść z tego samego akumulatora przez stabilizator pokładowy Arduino.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.