Skocz do zawartości

Atmega8a + L293DNE - nieprawidłowe działanie układu


bulwasaur

Pomocna odpowiedź

Witam!

Jestem w trakcie robienia pojazdu zdalnie sterowanego. Do tej pory złożyłem układ według schematu, który przedstawiam poniżej:

Program wgrany na procesor:

#define F_CPU 1000000UL
#include <avr/io.h>  
#include <util/delay.h>  
#include <avr/interrupt.h>   
int main(void){
   DDRB = 0xFF;
   DDRC = 0xFF;
   PORTB = 0xFF;
   PORTC = 0x00; 
   TCCR1A |= (1<<COM1A1) | (1<<COM1B1) | (1<<WGM11);
   TCCR1B |= (1<<WGM13) | (1<<WGM12) | (1<<CS10);
   ICR1 = 1000;
   OCR1A=500; 
   OCR1B=500; 
   while(1){
PORTC |= (1<<PC0) | (1<<PC3);
OCR1A=1000; 
   	OCR1B=1000;
_delay_ms(1000);
OCR1A=600; 
   	OCR1B=600;
_delay_ms(1000);
OCR1A=0; 
   	OCR1B=0;
_delay_ms(1000);
};  
}   

Układ działa poprawnie tylko przez chwilę. Momentami działa tylko jeden silnik lub opóźnienia wynoszą 5 sekund. Układ zasilałem z powerbanka (5V/1A, 2000mAh), jak i prosto z USB. I tu jest moje pytanie, czy układ działa źle gdyż są zbyt małe opóźnienia? Czy może jest zła filtracja zasilania, bo czytałem na internecie, że to jest często przyczyną złego działa układu? Jeżeli jest zła filtracja to jak to naprawić?

Link do komentarza
Share on other sites

1. W czym Ty robiłeś ten schemat? Jeśli tak jak myślę w Paincie, to zainstaluj sobie CadSoft Eagle - jest wersja free dla studentów pozwalająca projektować płytki do 10x10cm.

2. Na tej Twojej laurce nie ma nic odnośnie filtracji zasilania przy mostku. Mam rozumieć, że jej nie ma? Przy samym mostku powinny być kondensatory 100nF i 220-470uF na każdej linii (vcc1 i vcc2). Przy atmedze też bym dał jeden wspólny 220uF. Spadki napięcia przy pracy silników mogą powodować zakłócenia w pracy atmegi włącznie z jej resetowaniem.

3. Jakie to są silniki? Pomyślałeś o tym, że silniki ciągną trochę prądu i złącze USB może nie dać rady? Sprawdź sobie pobór mocy dla tych silników przy napięciu 5V, sprawność mostka i jak to wszystko przekroczy 500mA to masz odpowiedź co idzie nie tak. I wtedy radzę nie podłączać tego więcej do komputera, chyba, że lubisz jak z gniazda wydobywa się dymek.

4. Kodu Ci nie sprawdzę, bo nie jestem w tym dobry, ale najpierw zajmij się tym co napisałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Problem powrócił. Silniki (sprzedający: Propox_Store, tytuł aukcji: Silnik elektryczny 6V+ kółko koło modelarskie 65mm):

http://allegro.pl/silnik-elektryczny-6v-kolko-kolo-modelarskie-65mm-i5374888711.html
2. Na tej Twojej laurce nie ma nic odnośnie filtracji zasilania przy mostku. Mam rozumieć, że jej nie ma? Przy samym mostku powinny być kondensatory 100nF i 220-470uF na każdej linii (vcc1 i vcc2). Przy atmedze też bym dał jeden wspólny 220uF. Spadki napięcia przy pracy silników mogą powodować zakłócenia w pracy atmegi włącznie z jej resetowaniem.

Dodałem kondensatory 100nF przy VCC1 i VCC2 mostka.

Gdzie dać ten kondensator na atmedze?

__________

Komentarz dodany przez: Treker

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.