Skocz do zawartości

Arduino i sterowanie wiatraczkiem komputerowym 12V


Aladeen

Pomocna odpowiedź

Witam,
Arduino UNO 3 bawię się od tygodnia i już pojawił się pewien problem. Probuję zrobić sterownik do wiatraczka komputerowego (12V), który będzie działał z odpowiednią prędkością do temperatury. Uzylem osobnego zasilania dla wiatraczka, baterie 9V( bateria jest tylko na próbę, potem użyje zasilacza 12V). Całość polaczylem mostkiem H L293D. Chcę sterować prędkością wiatraczka poprzez PWM, ale gdy tylko ustawie wypełnienie na mniejsze niż 100% wiatraczek zaczyna buczec i to dość głośno. Mysle, że to przez ten sygnał PWM i trzeba go jakos ustabilizować.. Może jakiś kondensator? Jesli mam rację to jak wybrać odpowiedni? Prosze o pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiatraczek komputerowy nie jest zwykłym silnikiem DC. To silnik bezszczotkowy sterowany specjalnym kontrolerem (scalak+czujniki) wbudowanym w sam środek wentylatorka. Takie coś jest przystosowane do zasilania z czystego napięcia stałego a tylko niektóre modele (i jest to wyraźnie napisane w dokumentacji) mogą być sterowane poszatkowanym PWM. Po prostu elektronika widzi to jak szybkie, chwilowe włączenia i wyłączenia zasilania i głupieje. Jeżeli cokolwiek się u Ciebie kręci to i tak masz szczęście. Istnieją modele w których trzeci drucik jest wejściem regulacji obrotów. W innych dodatkowy przewód jest wyjściem sygnalizacji pracy - wtedy komputer może zmierzyć prędkość obrotową.

Jeżeli chcesz poprawnie zmieniać obroty, powinieneś użyć źródła regulowanego napięcia stałego. Nie, nie uzyskasz tego przez dołączenie kondensatora na wyjście mostka - tego robić nie wolno. Musisz wyjście PWM z procesora zamienić za pomocą filtra RC na sygnał napięciowy a następnie "wzmocnić" go do zakresu np. 6-12V bo tyle potrzebuje typowy wiatrak. Wystarczy kondensator, kilka oporników i np. LM317. Możesz też użyć jakiegoś niedużego tranzystora jak klucza PWM. Dodając dławik i diodę zbudujesz właściwie przetwornicę DCDC dającą wyjściu napięcie stałe proporcjonalne do współczynnika wypełnienia PWM. To są proste rzeczy.

Jeżeli Twój się kręci ale buczy, spróbuj zmienić częstotliwość PWM na wyższą. Być może zacznie piszczeć ale wciąż będzie działał, choć wyjście z PWM poza pasmo akustyczne w Arduino będzie trudne. Możesz spróbować też niżej: być może np. praca start-stopowa np. 1 czy 0.5Hz będzie mniej uciążliwa a da średnie chłodzenie regulowane tak jak chcesz.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.