Skocz do zawartości

Problem z mostkiem...


Szybos

Pomocna odpowiedź

Witam. Jestem początkujący w tej dziedzinie 🙂 Na elektronice może co nieco się znam, układy logiczne też nie są mi obce, ale jeszcze mikroprocesorów nie miałem 😖 Chodzi mi o mostek H-Bridge. Przeczytałem trochę o nim i znam mechanizm działania, ale nie wiem jak dobrać tak elementy aby na wyjściu było 7,2V (Może głupoty piszę, ale dopiero zaczynam i chciałbym sie co nieco dowiedzieć, a widziałem odpowiedz kolegi w którymś temacie o mostku ze zaprojektował go na odpowiednie wartości) Jakby ktoś mógł pomóc byłbym wdzięczny... I jeszcze mała prośba czy mógłby ktoś umieścić swój gotowy projekt płytki sterującej robotem i opisać go dokładnie?? 🙄

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem jak dobrać tak elementy aby na wyjściu było 7,2V

Do napięcia nie musisz dobierać elementów. Dobór podzespołów zależy między innymi od prądu jaki ma płynąć poprzez mostek. Jeśli chcesz 7,2V to poprostu musisz takim napięciem zasilić mostek.

Pozdr

Link do komentarza
Share on other sites

zaquadnik ma racje, trzeb pamiętać, że jeśli używamy mostka z zwykłych tranzystorów, to tracimy 0,6v na tranzystorze. Silnik jest zasilany poprzez 2 tranzystory z mostka, więc na wyjściu mostka, z naszego 7,2v zostaje 6v.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hmmm... 0,65V to napięcie wbudowane złącza P-N. Jeśli BJT pracuje w stanie aktywnym normalnym to złącze E-B przewodzi, a złącze B-C jest spolaryzowane zaporowo. Jeśli chcemy mierzyć napięcie Vec (emiter-kolektor) to, o ile dobrze pamiętam, może ono wynieść nawet do 2V w tranzystorach dużej mocy. Należy o tym pamiętać :]

Link do komentarza
Share on other sites

Nooo. Troche nie rozumiem. Czyli jak w koncu moge sterowac przez lpt dwa silniki od wkrętarek na 12V z akumulatora żelowego 12V bardzo prosze może o schemat albo wzór płytek albo poprostu prostą odpowiedz. Mam L293DNE może to sie przyda?

Link do komentarza
Share on other sites

L293 jest za słaby, silniki z wkrętarki ciągną za dużo prądu jak na niego. Jak już to L298 i kanały połączone równolegle (w dokumentacji od niego masz dokładnie wytłumaczone co i jak). Ale najlepiej pomierz jaki prąd ciągną te Twoje silniki.

A zasilanie z aku 12V będzie działało jak najbardziej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.