Skocz do zawartości

Tranzystor BC337 zamiast TIP120 - czy tak mogę w moim projekcie?


lokohc

Pomocna odpowiedź

Przede wszystkim witam -wszystkich! To mój pierwszy posta a zarazem temat na tym forum.

Pytam tutaj bo chociaż projekt jest na RPi 2 to pytanie jest dość elektroniczne.

Słuchajcie, bo trochę jeszcze się gubię w datasheetach, tym bardziej że są trochę niejednolite oznaczenia. Czy mogę zamiast tranzystora TIP120 użyć BC337? W tutorialu jest TIP120 a ja mam na składzie ten drugi. Napięcia i Amperarze na jakich będzie projekt to 12V / góra 700mA?

Podłączam ledstrip do PCB/RPi podług: http://mitchtech.net/raspberry-pi-pwm-rgb-led-strip/

Znalazłem w miarę jednolite porównanie parametrów:

http://alltransistors.com/transistor.php?transistor=49618

http://alltransistors.com/transistor.php?transistor=46793

PS: Jeśli to złe miejsce to proszę Moda o przeniesienie.

I takie podpytanie:

Mam zasilacz 12V za pomocą którego chcę wykonać w/w projekt i zastanawiam się czy są takie damskie gniazda (standardowy taki trochę szerszy tulejowy wtyk) na plastikową płytkę PCB? Bezlutowe, wtykane? Tak że będę mógł wpiąć na PCB bezpośrednio to 12V z zasilacza?

Link do komentarza
Share on other sites

Ani nie możesz użyć TIP120 w połączeniu jak na rysunku ani też zamiana BC337 nie zadziała. Pierwsze grozi spaleniem wyjść Maliny, drugie (nawet po wstawieniu odpowiednich rezystorów) nie wystarczy wzmocnienia by wysterować prąd wyjściowy o jakim piszesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie nie zakładałbym jego złej woli - wtedy można to nazwać kłamstwem. Po prostu nie ma pojęcia o tym co robi. Może zna Pythona i może umie podłączyć Malinę do zasilacza, ale o tranzystorach, ich sterowaniu i aplikacjach pewnie przeczytał na podobnym "tutorialu" gdzieś w sieci. Może nawet poświęcił 10 minut na obejrzenie filmu na YT. Przykro mi.

Widzę, że Ty też słyszysz, że gdzieś dzwonią, ale w którym kościele to już nie za bardzo.

Policzmy:

Napięcie wyjściowe drivera Darlingtona to jakieś 1.4V

Chcesz mieć 3x700mA prądu wyjściowego czyli 2.1A

Mamy więc moc 1.4*2.1=2.9W

Rezystancja cieplna obudowy SO18 to załóżmy 60°C/W

Wzrost temperatury dla ULN2803: 2.9*60=174°C

Ponieważ zwykle startujemy od 25°C, struktura krzemowa osiągnie 200°C

Myślisz, że wytrzyma? W praktyce może być trochę chłodniej, bo scalak będzie się chłodził także przez laminat i ścieżki, ale nie bardziej jak 2 razy lepiej.

Tak więc obudowy driverów w układzie Darlingtona musza być duże, bo napięciowo to porażka. TO220 to niezły pomysł. A takich elementów potrzebujesz, bo prąd wyjściowy Maliny jest znikomy więc duże wzmocnienie to konieczność. Tranzystory rodziny TIP12x mają je na poziomie x1000. Twój proponowany BC337 prądowo pewnie (z trudem) wystarczy, ale problemem będzie jego wysterowanie. Przy wzmocnieniu rzędu x60 i prądzie wyjściowym 700mA potrzebujesz w bazie ponad 10mA. Nie boisz się tyle z portu Maliny ciągnąć?

A wracając do układziku z twojego obrazka: Darlington ma na wejściu dwa złącza B-E czyli napięcie przewodzenia wynosi ok. 1.4V. Malina chce wypuścić z siebie 3.3V. Widzisz tu jakiś element ograniczający prąd oprócz biednego tranzystora w samym porcie Pi? Bo ja nie.

EDIT:

Jeżeli podany prąd 700mA nie jest prądem na 1 kanał ale sumarycznym, ULN2803 może to przeżyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Widzę, że Ty też słyszysz, że gdzieś dzwonią, ale w którym kościele to już nie za bardzo..

Dopiero zaczynam 🙂

Jeżeli podany prąd 700mA nie jest prądem na 1 kanał ale sumarycznym, ULN2803 może to przeżyć.

Podany prąd jest zbiorczy na wszystkie diody na 180 cm ledstripa.

No oryginalnym zasilaczu z zestawu z 5m ledstripa jest 2A na wyjściu napisane.

Malina chce wypuścić z siebie 3.3V. Widzisz tu jakiś element ograniczający prąd oprócz biednego tranzystora w samym porcie Pi? Bo ja nie.

Aha - prąd chciałem brać z oryginalnego zasilacza do ledstripa 12V a nie RPi...

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma znaczenia co jest napisane na zasilaczu. Ważne ile rzeczywiście pasek pobiera prądu. Zasilacz powinien być oczywiście silniejszy niż obciążenie, ale nie wiesz jak bardzo. Może się okazać, że sporo mniej. Z drugiej strony wypisane osiągi zasilacza mogą być mocno przesadzone. Czy możesz ten prąd po prostu zmierzyć?

EDIT: Prąd do wysterowania bazy tranzystora, a nie LEDów 😐

Link do komentarza
Share on other sites

Czy możesz ten prąd po prostu zmierzyć?

No na chwilę teraźniejszą to nie. Ale może po wizycie w elektronicznym za chwilę będę mógł. Niemniej zawsze mogę podłączyć 10cm ledstripa dla pewności że nie pożre nie wiem ile prądu i nie po pali tego co nie trza.

Link do komentarza
Share on other sites

Dal pewności to kup sobie miernik, potem trochę poczytaj o tranzystorach (może jakiś kurs podstaw elektroniki?) albo kupuj gotowe moduły, które od razu robią to czego potrzebujesz. W obecnej sytuacji (brak wszystkiego) Twoje eksperymenty mogą być w najlepszym wypadku kosztowne a w trochę gorszym groźne. I dopóki nie nabędziesz trochę technicznej ogłady, raczej nie podłączaj do Maliny wszystkiego co zobaczysz w sieci.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.