Skocz do zawartości

sterowanie ramieniem


muszka

Pomocna odpowiedź

witam

Mam pytanie jak można by było zrobić sterowanie do ramienia robota przez RS232 lub USB .

Ramię porusza się w 4 płaszczyznach podstawa , pion ramienia , pozioma część , chwytak oraz otwieranie i zamykanie chwytaka .

Mówiąc krótko jest to zabawka sterowana dżojstikiem do której chciałbym zrobić sterowanie za pomocą komputera . Widziałem podobne projekty lecz nie znalazłem odpowiedzi jak można zrobić sterowanie . Prosiłbym o schemat płytki spis części oraz kilka słów wytłumaczenia .

Z góry dziękuję .

Link do komentarza
Share on other sites

Zainteresuj się serwokontrolerami.

Projekt na RS232 z mojej uczelni

Gdzieś na forum widziałem też kiedyś wersję przerobioną na USB (na FT232).

Jako mechanizmy wykonawcze wykorzystujesz wtedy tzw. serwa modelarskie. Akurat jestem w trakcie składania czegoś podobnego, najważniejsze to nie przesadzać z długościami ramienia - chyba, że planujesz kupno naprawdę mocnych serw.

Link do komentarza
Share on other sites

On już ma ramie co wnioskuje z wypowiedzi. Tak że nie bardzo przyda mu się info.

Pierw poczytaj na forum o mostkach H, do sterowania silnikami. Później wpisz w google Sterowanie LPT. Jest tego pełno. ;] I sygnały na mostki wysyłasz z lpt. viola.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za posty .

Znalazłem na allegro identyczne ramię i daję do niego link

http://www.allegro.pl/item629227893_robot_do_naprawy.html

Chodziło by mi o jakiś układ do którego mógłbym podłączyć silniczki z ramienia

i nimi sterować z komputera . W sumie nie wiem za co się za bardzo zabrać , przeczytałem o mostkach H ale jak mógłbym złożyć układ do sterowania .

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

do wszystkich silników musisz zastosować mostki H, po czym sygnały sterujące najprościej daj na linie wyjściowe z lpt. I najprostszym programem sterującym lpt dawaj 1 albo 0 na pinach, gdzie są podłączone mostki.

Link do komentarza
Share on other sites

muszka, serwokontroler był by ok, gdybyś sam robił to ramię i wykorzystał do tego serwomechanizmy. W przypadku, gdy ramię jest gotowe i składa się z gotowych elementów wykonawczych (zakładam, że jednak nie są to serwomechanizmy), potrzebujesz głównie kabla LPT, portu LPT w komputerze i trochę googlowania na temat sterowania urządzeniami przez port LPT. Obsługę joystick'a czy innego pada łatwo dodać przez Windows przy gotowym programie sterującym (są darmowe aplikacje, które pozwalają przypisać przyciski/przesunięcia drążka do klawiszy na klawiaturze).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie czy ktoś z was samemu wykonał serwo kontroler ?

Zastanawiam się nad SK18 lub NE041 .

Który z nich jest lepszy ?

Czy samemu mógłbym wykonać taki kontroler?

Szukałem schematów i części potrzebnych do wykonania któryś z tych serwo kontrolerów .

jeśli ktoś miałby takie informacje byłbym bardzo wdzięczny .

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie kupiłem to ramię (jest to model: QuickShot Robo Arms). Jest to dość ciekawe urządzenie i mam zamiar w najbliższym czasie opisać jego działanie na Diodzie.

Z ciekawostek: to ramię miało dedykowany sterownik (pod LPT), oraz soft. Jeżeli rozbierzesz podstawę, zobaczysz w jaki sposób jest sterowane.

W chwili obecnej posiadam równiez ramię z firmy Velleman i niestety w porównianiu do QuckShota, Velleman jest zwykłą niezbyt solidnie wykonaną i dość droga zabawką (cena 198,00 zł).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.