Skocz do zawartości

[Szukam] stacja lutownicza | +/- 300 zł | początkujący.


Jacek95

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie!

Jako iż interesuję się elektroniką oraz to, że studiuje kierunek z nią związany, to przyszedł czas, aby rozpocząć składanie swojego domowego warsztatu.

Poza starą lutownicą transformatorową, która używałem w domu, lutowałem jedynie za pomocą kolby ze stacji lutowniczej Xytronic LF-3000. Byłem bardzo zadowolony z jej użytkowania, szybko się nagrzewała, kolba była poręczna, a groty były bardzo łatwe w wymianie.

I właśnie szukam czegoś o zbliżonym poziomie.

Jestem kompletnie zielony, jeżeli chodzi o dobór lutownicy. Wiem, że powinienem zwracać uwagę na dostępność grotów oraz moc.

Będę jej używał do elementów przewlekanych oraz SMD.

Może jakiś zestaw od razu z hot-air'em? Nigdy nie używałem tej technologi, jedna jak już wspomniałem, dopiero rozpoczynam swoją przygodę i nie mam pojęcia czy, a jak już to kiedy będę jej potrzebował.

Poprzedzając pytania - wiem, że na moim poziomie powinienem zacząć od o wiele tańszego sprzętu, jednakże, nie lubię kupować czegoś na chwilę. Wolę dołożyć do lepszego sprzętu.

Budżet jest dość elastyczny, jednakże, wiem, że nie samą lutownicą człowiek żyje - cyna, odsysacze, cążki, pęseta oraz zestaw grotów.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

Link do komentarza
Share on other sites

Jacek95, zajrzałeś do zestawu warsztatowego Forbota? Tam jest całkiem dobra stacja - co ważne, ze sporą dostępnością grotów. Więcej informacji o wyborze lutownicy znajdziesz też w kursie lutowania.

Jeśli chodzi o hot'a, to na początku bym go odradzał - zawsze będziesz mógł dokupić go w przyszłości, jako osobne urządzenie. Sam zaczynałem od stacji, która miała wszystko w sobie i z perspektywy dłuższego czasu muszę powiedzieć, że nie było to zbyt praktyczne.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.