Skocz do zawartości

Sterowanie (zupełnie zielony)


adamycha

Pomocna odpowiedź

Siemanko w temacie robotyki jestem zielony, mam do was pytanie jak można zrobić sterowanie za pomocą kabla? Mam zamiar zrobić mały pojazd, układ sterowania planuję jak w czołgu. Powiedzcie co jest potrzebne żeby sterowanie działało i jak je wykonać.

Z góry dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

Poczytaj o mostku H, weź np L293D, do pada wrzuć 4 przyciski, w samym robocie/autku daj rezystorki i scalaka, tyle, że sterowanie będzie na zasadzie włącz/wyłącz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wiem jak działa mostek H ale że dopiero zaczynam zabawe z robotyką to z tego co mi napisałeś to nic nie rozumiem 😃 może mógłbyś jakiś schemacik zrobić? Jak to wszystko miało by wyglądać.

Link do komentarza
Share on other sites

1. musisz mieć ten czołg

2. musisz zrobić tam jakąś elektronikę żeby czołg jeździł i aby miał możliwość sterowania

3. musisz mieć jakiegoś pilota (pad, nadajnik. pilot od telewizora, telefon komórkowy, cokolwiek czym można sterować)

4. musisz mieć pomysł jak to ma działać

5. musisz mieć pomysł jak to połączyć.

z Twojego postu wynika że nie masz żadnego z tych punktów więc ciężko ci będzie pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

Pilot lub telefon mam pod ręką czołg jest w mojej głowie i w ciągu tygodnia mam zamiar go zrobić. Elektroniki nie mam i dlatego zakładam ten temat: żeby sie dowiedzieć jaką elektronikę zdobyć i jak to podłączyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak sterowanie ma być przewodem to możesz z nadajnika puścić cała wiązkę z każdym sygnałem i wtedy w czołgu na upartego nie potrzebujesz wiele robić lub dać procek i zrobić transmisję szeregową i w czołgu procek do odbioru danych i sterowania.

Jeśli bezprzewodowo to możliwości jest bardzo dużo ale najprościej i najtaniej pilotem od telewizora

Link do komentarza
Share on other sites

Adamycha umiesz czytać schematy? Jeśli tak to poniżej masz schemat wykonany przeze mnie. Jeśli nie to zapraszam do lektury http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=408

Opis:

Wciśnięty S2= jazda do przodu

Wciśnięty S3= skręt w lewo

Wciśnięty S4= skręt w prawo

NIE MOŻNA NA RAZ WCISKAĆ DWÓCH LUB WIĘCEJ PRZYCISKÓW. WCIŚNIĘCIE DWÓCH LUB WIĘCEJ PRZYCISKÓW GROZI ... SPALENIEM 😐

Proponowane przeze mnie przyciski to AE-C1750HOAAA dostępne na tme.pl

Jeśliby ktoś znalazł błąd na schemacie to niech napisze tu

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Pilot lub telefon mam pod ręką czołg jest w mojej głowie i w ciągu tygodnia mam zamiar go zrobić. Elektroniki nie mam i dlatego zakładam ten temat: żeby sie dowiedzieć jaką elektronikę zdobyć i jak to podłączyć.

Aha, czyli coś w stylu zróbcie to za mnie?

Umiesz w ogóle programować w jakimś języku?

Link do komentarza
Share on other sites

Normalnie dajesz silniki podłączone do Vcc przez przełączniki.

MOżna też się pokusić o mostek H na przełączniku, ale i tak wtedy potrzeba dodatkoo włącznika zasilania.

Dlatego jak dla mnie najprostszym rozwiązaniem będzie dać scalaka, 4 uSwitche, 4 rezystory 15k, włącznik zasilania i baterie.

Link do komentarza
Share on other sites

Normalnie dajesz silniki podłączone do Vcc przez przełączniki.

Tak tylko że musi być to czołg gdzie jeden silnik (przy skręcaniu) kręci się do tyłu a drugi do przodu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.