Skocz do zawartości

Sterowanie (zupełnie zielony)


adamycha

Pomocna odpowiedź

Czyli że chcesz zrobić taki czołg sterowany ręcznie?

Coś takiego jest bez sensu, ktoś przez przypadek naciśnie dwa przyciski naraz i układ do śmietnika :/

Zastanawiam się czy by zadziałało coś jak podwójny potencjometr i po ustawieniu gałki w prawo to lewy silnik zwalnia, a w lewo to prawy silnik zwalnia.

Link do komentarza
Share on other sites

Coś takiego jest bez sensu, ktoś przez przypadek naciśnie dwa przyciski naraz i układ do śmietnika :/

Zawsze można dać układ zabezpieczający(choć nie mam pomysłu)

EDIT

Najlepiej jest zrobić czołg na atmedze8 i po sprawie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

chodziło mi raczej o takie coś że prawy i lewy silnik działają w przód i tył. Myślałem o przełącznikach on-off-on gdzie: on(do przodu)-off(bez ruchu)-on(do tyłu) dwa przełączniki każdy do jednego silnika. \ale zastanawiam sie czy to wystarczy i czyt bedzie śmigało.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

mam do was pytanie jak można zrobić sterowanie za pomocą kabla? Mam zamiar zrobić mały pojazd, układ sterowania planuję jak w czołgu. Powiedzcie co jest potrzebne żeby sterowanie działało i jak je wykonać.

Ludzie, po co Wam atmegi czy inne mostki? Człowiek chce zrobić jeżdżącą zabawkę, a nie robota.

I krzyż na drogę...

pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym też to zrobił na przekaźnikach (tak zrobiłem w swoim pierwszym robocie), ale pokombinował bym także z potencjometrem suwakowym, żeby móc kontrolować prędkość obu silników dzięki czemu można płynnie kierować pojazdem. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

To jakie będzie sterowanie, zależy też od tego, jaki prąd będą pobierać silniki. Jeżeli prąd płynący będzie duży, to może się okazać że przełączniki do sterowania będą miały spore rozmiary. A jak chcemy użyć potencjometru to już na pewno trzeba użyć jakiś mostek bo się potencjometr może bardzo łatwo spalić.

Moje pierwsze zabawki tak wyglądały i trochę tego wszystkiego popaliłem. szczególnie jak nie umiejętnie sterowałem i pojazd wpadał na ścianę, a w tedy prąd gwałtownie rósł.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.